statystyki

Polskie ciężarówki w rękach rumuńskiej prezydencji

autor: Patrycja Otto, Magdalena Cedro08.04.2019, 10:36; Aktualizacja: 08.04.2019, 10:37
Unijne obostrzenia dotyczące pracy kierowców przełożą się na wzrost stawek za transport.

Unijne obostrzenia dotyczące pracy kierowców przełożą się na wzrost stawek za transport.źródło: ShutterStock

Unijne obostrzenia dotyczące pracy kierowców przełożą się na wzrost stawek za transport.

Przegłosowany pomimo protestu polskich europosłów pakiet mobilności to duże utrudnienie dla transportu międzynarodowego. Nie wszystko jednak stracone, bo proces legislacyjny jeszcze się nie skończył. Porozumienie w sprawie przepisów regulujących pracę kierowców muszą jeszcze osiągnąć unijne instytucje w ramach rozmów trójstronnych. A potem całość jeszcze raz zatwierdzi europarlament, którego ostatnie posiedzenie w tej kadencji zaplanowano na przyszły tydzień.

Jak dowiadujemy się w PE, możliwe, że rumuńska prezydencja opóźni negocjacje w trialogu i nie uda się pakietu mobilności uchwalić przed wyborami do PE. Bukaresztowi również nie jest na rękę zaostrzenie przepisów. Przesunięcie prac na kolejną kadencję byłoby dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców, bo po eurowyborach może być łatwiej zmienić niektóre niekorzystne zapisy.

PE chce, by transport między dwoma krajami został wyłączony z zasad delegowania. To dobrze, ale największą trudnością jest propozycja ograniczenia do trzech dni kabotażu, czyli usług transportowych świadczonych w całości na terenie kraju, w którym firma nie ma swojej siedziby. Po ich upływie prawa kierowców ciężarówek będą zrównane z prawami miejscowych pracowników. Dodatkowo, by móc wykonać kolejną operację kabotażu w tym samym kraju, kierowca będzie musiał czekać 60 godz.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie