statystyki

Same pieniądze nie usuną transportowych białych plam

autor: Krzysztof Śmietana07.03.2019, 07:20; Aktualizacja: 07.03.2019, 14:02
Specjaliści zwracają uwagę, że wciąż zmieniana jest główna ustawa, która już dawno miała pomóc likwidować białe plamy komunikacyjne ‒ o publicznym transporcie zbiorowym.

Specjaliści zwracają uwagę, że wciąż zmieniana jest główna ustawa, która już dawno miała pomóc likwidować białe plamy komunikacyjne ‒ o publicznym transporcie zbiorowym.źródło: ShutterStock

Rząd jeszcze nie zdradza szczegółów nowych rozwiązań, a fachowcy mają różne koncepcje, jak wypełnić pustkę po zlikwidowanych PKS-ach.

Rządzący w końcu dostrzegli powiększający się problem wykluczenia transportowego dużej części Polski. Dotkliwe jest ono przede wszystkim na wsiach. Według Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w 2018 r. już 26 proc. sołectw nie miało dostępu do komunikacji publicznej. Oznacza to problemy z dojazdem do pracy, szkoły czy do lekarza. Upadają ostatnie państwowe PKS-y. Duże firmy przewozowe, np. Mobilis czy Arriva, masowo likwidują połączenia. Ta ostatnia od 1 lipca zamknie swoje oddziały w Węgorzewie, Kętrzynie, Bielsku Podlaskim, Sędziszowie Małopolskim, Prudniku i Kędzierzynie-Koźlu.

Teraz mamy obietnice, które są jednak dość niespójne. Premier Mateusz Morawiecki najpierw zapowiedział, że na otworzenie połączeń zostanie wydanych 1,5 mld. Potem rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła o 800 mln zł. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk we wtorek zapowiedział, że w ekspresowym tempie zostanie przyjęta ustawa o finansowaniu deficytowych połączeń autobusowych. Liczy, że w połowie maja zostanie podpisana przez prezydenta. Tyle że na razie nie powiedział o szczegółach planowanej regulacji. Rzecznik resortu Szymon Huptyś mówi DGP, że powinny być one ujawnione w przyszłym tygodniu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ZWIJANIE PKS-ów ?(2019-03-07 16:58) Zgłoś naruszenie 70

    na stronie Rządowego Centrum Legislacji już chyba od 05.03.2019 jest już chyba dziesiąty projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym UD 126 , wersja z dn. 01.03.2019 - Niestety jest zdecydowanie gorsza od wersji poprzedniej , czyli wersji z dnia 09.11.2018 - gdyż porównując proponowane Artykuły. 5a , nastąpiłoby radykalne ograniczenie dostępności osób do publicznego transportu zbiorowego, a mianowicie z ART. 5a - wykreślono punkt 2) zapewniający połączenia między miastami powiatowymi, a także wykreślono punkt 3) zapewniający połączenia pomiędzy miejscowościami stanowiącymi siedziby władz gminy wchodzących w skład danego powiatu a miejscowością stanowiącą siedzibę władz tego powiatu - Więc niestety wg. aktualnego projektu Polacy mogliby liczyć tylko na połączenia pomiędzy miastami wojewódzkimi. PYTANIE : Czy o to chodziło w programie "PIĄTKA KACZYŃSKIEGO" ?

    Odpowiedz
  • ŚCIEMA czy REFORMA ?(2019-03-15 18:33) Zgłoś naruszenie 20

    wg. mojego kojarzenia faktów, konieczna jest głęboka reforma systemu pozamiejskiego, drogowego publicznego transportu zbiorowego, niestety PiS proponuje w projekcie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym UD 126 w wersji z dnia 01.03.2019,strona RCL , pozostawienie głównych przepisów , które doprowadziły do dzisiejszej katastrofy, więc nie widać żadnych podstaw do twierdzenia że będzie lepiej. Przecież nadal Marszałek np. nie miałby żadnej podstawy prawnej na odmowę wydania właściwego pozwolenie busiarzowi ze względów zagrożenia konkurencją ekonomiczną dla przewozów realizowanych na podstawie umowy z operatorem , gdyż PiS proponuje pozostawić Art. 20 zakazujący przyznawania prawa wyłącznego o jakim mowa w rozp (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady. - czyli tak naprawdę busiarze nadal mogliby zabierać pasażerów tylko z najlepszych linii w najlepszych dniach i najlepszych godzinach odjazdów- WIĘC O CZYM MY MÓWIMY ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie