statystyki

Lex Uber: Są wymogi dla aplikacji mobilnej taxi

autor: Piotr Szymaniak16.09.2019, 19:00
TAXI, taksówka

62,4 tys. zarejestrowanych taksówkarzy jest w Polsceźródło: ShutterStock

Zalegalizowanie opłacania za pomocą aplikacji mobilnej kursów za przejazd taksówką przewiduje Lex Uber, czyli nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1180). Jej przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Ministerstwo Cyfryzacji opracowało właśnie projekt rozporządzenia określającego minimalne wymagania, jakie musi spełniać oprogramowanie.

I tak, zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, cena za przewóz będzie rozliczana na podstawie orientacyjnego wyznaczenia odległości, dokonanego przy użyciu systemu nawigacji satelitarnej, a także zdefiniowanych kwot stanowiących oczekiwaną opłatę za przewóz. Przy kalkulacji mają być uwzględniane takie parametry, jak pokonana odległość, czas rozpoczęcia i trwania przewozu czy lokalizacja startowa oraz docelowa.

Program ma umożliwiać gromadzenie danych na temat kursów (zrealizowanych i odwołanych), a także udostępnianie ich klientom czy organom kontrolnym. Chodzi o takie informacje, jak pokonana trasa, czas przejazdu, pobrane opłaty i incydenty, które uniemożliwiły realizację usługi przewozowej w części lub w całości. A także dane o innych warunkach przewozu, o ile miały wpływ na jakość świadczonej usługi i wysokość pobranej opłaty.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Karol(2019-09-17 13:11) Zgłoś naruszenie 33

    Mnie sie podoba że kwestia aplikacji zostanie w końcu ujednolicona. Korzystam z apki opti taxi, bo tak mi najwygodniej, zamawianie przez telefon to nie dla mnie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie