statystyki

Lex Uber: Są wymogi dla aplikacji mobilnej taxi

autor: Piotr Szymaniak16.09.2019, 19:00
TAXI, taksówka

62,4 tys. zarejestrowanych taksówkarzy jest w Polsceźródło: ShutterStock

Zalegalizowanie opłacania za pomocą aplikacji mobilnej kursów za przejazd taksówką przewiduje Lex Uber, czyli nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1180). Jej przepisy wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Ministerstwo Cyfryzacji opracowało właśnie projekt rozporządzenia określającego minimalne wymagania, jakie musi spełniać oprogramowanie.

I tak, zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, cena za przewóz będzie rozliczana na podstawie orientacyjnego wyznaczenia odległości, dokonanego przy użyciu systemu nawigacji satelitarnej, a także zdefiniowanych kwot stanowiących oczekiwaną opłatę za przewóz. Przy kalkulacji mają być uwzględniane takie parametry, jak pokonana odległość, czas rozpoczęcia i trwania przewozu czy lokalizacja startowa oraz docelowa.

Program ma umożliwiać gromadzenie danych na temat kursów (zrealizowanych i odwołanych), a także udostępnianie ich klientom czy organom kontrolnym. Chodzi o takie informacje, jak pokonana trasa, czas przejazdu, pobrane opłaty i incydenty, które uniemożliwiły realizację usługi przewozowej w części lub w całości. A także dane o innych warunkach przewozu, o ile miały wpływ na jakość świadczonej usługi i wysokość pobranej opłaty.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Karol(2019-09-17 13:11) Zgłoś naruszenie 32

    Mnie sie podoba że kwestia aplikacji zostanie w końcu ujednolicona. Korzystam z apki opti taxi, bo tak mi najwygodniej, zamawianie przez telefon to nie dla mnie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie