statystyki

CPK: Termin powstania lotniska jest mało realny

autor: Krzysztof Śmietana14.02.2019, 10:02; Aktualizacja: 14.02.2019, 10:10
Budowa CPK wraz z niezbędnymi dojazdami ma kosztować 35 mld zł.

Budowa CPK wraz z niezbędnymi dojazdami ma kosztować 35 mld zł.źródło: ShutterStock

Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego łapią poślizg, a krytycy projektu zadają trudne pytania.

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild obiecywał w zeszłym roku, że pierwsza łopata zostanie wbita 2021 r., a port zacznie działać w 2027 r. Termin otwarcia podtrzymał w trakcie niedawnego Kongresu Rozwoju Kolei. Już widać jednak opóźnienie na etapie biurokracji. Przykładowo, zapowiadany np. przez ministra Wilda na końcówkę zeszłego roku międzynarodowy konkurs na projekt lotniska musi poczekać. I to najpewniej jeszcze długo. Konrad Majszyk, rzecznik CPK, zapowiada, że przed rozpoczęciem prac nad szczegółową dokumentacją trzeba przejść przez inne etapy, m.in. sporządzić master plan dla lotniska, który określi wymagania wobec portu i szczegółowy scenariusz rozwoju w kolejnych latach. Jednak, by przygotować ten dokument, najpierw trzeba zebrać oczekiwania od użytkowników portu, głównie od linii lotniczych. W optymistycznej wersji master plan będzie gotowy w przyszłym roku.

W specspółce odpowiedzialnej za budowę CPK liczą, że wiosną zacznie działać rada społeczna, w której skład wejdą m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów. Ma być to ciało doradcze, które zadba o interesy mieszkańców. Tu także mamy poślizg, bo również rada miała zacząć działać w zeszłym roku. Na razie nie wyznaczono też ostatecznych granic portu.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie