statystyki

CPK: Termin powstania lotniska jest mało realny

autor: Krzysztof Śmietana14.02.2019, 10:02; Aktualizacja: 14.02.2019, 10:10
Budowa CPK wraz z niezbędnymi dojazdami ma kosztować 35 mld zł.

Budowa CPK wraz z niezbędnymi dojazdami ma kosztować 35 mld zł.źródło: ShutterStock

Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego łapią poślizg, a krytycy projektu zadają trudne pytania.

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild obiecywał w zeszłym roku, że pierwsza łopata zostanie wbita 2021 r., a port zacznie działać w 2027 r. Termin otwarcia podtrzymał w trakcie niedawnego Kongresu Rozwoju Kolei. Już widać jednak opóźnienie na etapie biurokracji. Przykładowo, zapowiadany np. przez ministra Wilda na końcówkę zeszłego roku międzynarodowy konkurs na projekt lotniska musi poczekać. I to najpewniej jeszcze długo. Konrad Majszyk, rzecznik CPK, zapowiada, że przed rozpoczęciem prac nad szczegółową dokumentacją trzeba przejść przez inne etapy, m.in. sporządzić master plan dla lotniska, który określi wymagania wobec portu i szczegółowy scenariusz rozwoju w kolejnych latach. Jednak, by przygotować ten dokument, najpierw trzeba zebrać oczekiwania od użytkowników portu, głównie od linii lotniczych. W optymistycznej wersji master plan będzie gotowy w przyszłym roku.

W specspółce odpowiedzialnej za budowę CPK liczą, że wiosną zacznie działać rada społeczna, w której skład wejdą m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów. Ma być to ciało doradcze, które zadba o interesy mieszkańców. Tu także mamy poślizg, bo również rada miała zacząć działać w zeszłym roku. Na razie nie wyznaczono też ostatecznych granic portu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Plajta(2019-07-04 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Woluntaryzm ekonomiczny stanowią wszelkie działania ekonomiczne, zarówno podmiotów sektora publicznego, jak i prywatnego, nierespektujące praw i prawidłowości ekonomicznych. Woluntaryzm ekonomiczny oznacza zatem działania ekonomiczne realizowane wbrew zasadom gospodarowania sformułowanymi w teorii ekonomii, oparte na wolicjonalnych decyzjach decydentów. Efektem funkcjonowania woluntaryzmu ekonomicznego są paradoksy ekonomiczne, czyli procesy przebiegające wbrew istniejącym prawom ekonomicznym.

    Odpowiedz
  • Valdemort(2019-02-15 20:13) Zgłoś naruszenie 02

    termin mało realny? tak jak większość projektów PIS czy obietnic Morawieckiego jest po prostu kłamstwem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie