statystyki

Niemieckie firmy celowo wstrzymywały wdrażanie technologii proekologicznych?

autor: Adam Pawluć19.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 19.09.2018, 09:18
KE karała już wcześniej firmy z branży motoryzacyjnej za niezgodne z prawem porozumienia.

KE karała już wcześniej firmy z branży motoryzacyjnej za niezgodne z prawem porozumienia.źródło: ShutterStock

K omisja Europejska ma wyjaśnić, czy Volkswagen Group, BMW i Daimler wspólnie działały na rzecz ograniczenia konkurencji na rynku.

– Sprawdzimy, czy firmy porozumiały się, żeby nie konkurować ze sobą, jeśli chodzi o rozwój i wdrażanie systemów ograniczających emisję szkodliwych substancji w samochodach osobowych – tłumaczyła decyzję o wszczęciu postępowania Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji. – Jeśli uda nam się udowodnić, że do takiej zmowy doszło, będzie to oznaczało, że konsumentom uniemożliwiono kupno samochodów o niższej emisji, choć technologie te były dla producentów dostępne – dodała.

Co to oznacza w praktyce? Jest podejrzenie, że wielka piątka niemieckiej motoryzacji, czyli Mercedes (Daimler), BMW, Volkswagen, a także Audi oraz Porsche (należą do VW Group) umówiła się, że nie będzie montować rozwiązań ograniczających emisję. Zapowiedziane wczoraj postępowanie koncentruje się na ustaleniu, czy przedstawiciele firm uczestniczyli w spotkaniach, które miały zahamować wdrożenie technologii. Chodzi konkretnie o selektywną redukcję katalityczną w silnikach Diesla, która ma zmniejszać emisję cząsteczek stałych i tlenków azotu, a także filtry cząstek stałych, które pełnią podobną funkcję w silnikach benzynowych. Jest podejrzenie, że firmy, mające ogromny udział w sprzedaży samochodów, uzgodniły poziom zaawansowania innowacji prośrodowiskowych, żeby nie zwiększać kosztów działań ekologicznych. Z danych za 2017 r. wynika, że Volkswagen Group kontroluje 23 proc. rynku, BMW – 6,7 proc., a Daimler – 6,3 proc. Oznacza to, że co trzeci pojazd na Starym Kontynencie wyjechał z fabryki marek objętych dochodzeniem.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie