statystyki

Niemieckie firmy celowo wstrzymywały wdrażanie technologii proekologicznych?

autor: Adam Pawluć19.09.2018, 08:07; Aktualizacja: 19.09.2018, 09:18
KE karała już wcześniej firmy z branży motoryzacyjnej za niezgodne z prawem porozumienia.

KE karała już wcześniej firmy z branży motoryzacyjnej za niezgodne z prawem porozumienia.źródło: ShutterStock

K omisja Europejska ma wyjaśnić, czy Volkswagen Group, BMW i Daimler wspólnie działały na rzecz ograniczenia konkurencji na rynku.

– Sprawdzimy, czy firmy porozumiały się, żeby nie konkurować ze sobą, jeśli chodzi o rozwój i wdrażanie systemów ograniczających emisję szkodliwych substancji w samochodach osobowych – tłumaczyła decyzję o wszczęciu postępowania Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji. – Jeśli uda nam się udowodnić, że do takiej zmowy doszło, będzie to oznaczało, że konsumentom uniemożliwiono kupno samochodów o niższej emisji, choć technologie te były dla producentów dostępne – dodała.

Co to oznacza w praktyce? Jest podejrzenie, że wielka piątka niemieckiej motoryzacji, czyli Mercedes (Daimler), BMW, Volkswagen, a także Audi oraz Porsche (należą do VW Group) umówiła się, że nie będzie montować rozwiązań ograniczających emisję. Zapowiedziane wczoraj postępowanie koncentruje się na ustaleniu, czy przedstawiciele firm uczestniczyli w spotkaniach, które miały zahamować wdrożenie technologii. Chodzi konkretnie o selektywną redukcję katalityczną w silnikach Diesla, która ma zmniejszać emisję cząsteczek stałych i tlenków azotu, a także filtry cząstek stałych, które pełnią podobną funkcję w silnikach benzynowych. Jest podejrzenie, że firmy, mające ogromny udział w sprzedaży samochodów, uzgodniły poziom zaawansowania innowacji prośrodowiskowych, żeby nie zwiększać kosztów działań ekologicznych. Z danych za 2017 r. wynika, że Volkswagen Group kontroluje 23 proc. rynku, BMW – 6,7 proc., a Daimler – 6,3 proc. Oznacza to, że co trzeci pojazd na Starym Kontynencie wyjechał z fabryki marek objętych dochodzeniem.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie