statystyki

VIP-y nie mogą oderwać się od ziemi

autor: Maciej Miłosz21.08.2018, 07:35; Aktualizacja: 21.08.2018, 09:13
Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywają z wizytą w Australii.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywają z wizytą w Australii.źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

MON nie spieszy się z wdrażaniem w życie projektu budowy specjalnej jednostki lotniczej do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywają z wizytą w Australii. Wraz ze współpracownikami dotarli na miejsce samolotami rejsowymi. I nie były to maszyny państwowego LOT-u. Największe zdziwienie budzić jednak fakt, że choć do dyspozycji VIP-ów są dwa nowe, sprawne, kupione w ubiegłym roku, samoloty Gulfstream G550, to z nich nie skorzystano.

– Jednym z wymogów do wykonywania lotów o statusie HEAD jest nalot na danym typie statku powietrznego, który dla dowódcy załogi wynosi 250 godzin, a dla drugiego pilota 150 godzin. Obecnie trzy załogi samolotów G550 spełniają ten warunek – poinformował resort obrony 1 sierpnia, a więc ponad dwa tygodnie przed wylotem głowy państwa na antypody. Dlaczego więc prezydent nie skorzystał z gulfstreama? – Chodziło o cięcie kosztów – mówi nam osoba z ośrodka prezydenckiego wtajemniczona w przygotowanie wizyty. Zapewne powodem było też to, że na pokład maszyny mogłoby wsiąść zaledwie kilkanaście osób, a nie kilkadziesiąt – a tyle liczyła cała delegacja.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie