statystyki

Rozprawa przed TSUE: Ważą się losy nośności dróg

autor: Piotr Szymaniak20.06.2018, 07:33; Aktualizacja: 20.06.2018, 07:53
droga, autostrada

Droga szybkiego ruchuźródło: ShutterStock

Dziś przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca naruszenia przez Polskę dyrektywy 96/53/WE. Akt ten ustanawia maksymalne dopuszczalne wymiary i obciążenia pojazdów w ruchu międzynarodowym i krajowym.

Skargę do TSUE skierowała Komisja Europejska, której z kolei poskarżyli się polscy przewoźnicy. Chodzi o niedostosowanie zdecydowanej większości dróg do nośności 11,5 tony na oś przewidzianej w dyrektywie. To powoduje, że maksymalnie załadowane ciężarówki mogą legalnie jeździć tylko po niewielkiej części tras. Transport po drogach, na których obowiązują ograniczenia do 10 oraz 8 ton, wymaga uzyskania zezwolenia na przejazd pojazdem… nienormatywnym i wniesienia opłaty. W przeciwnym razie na przewoźnika może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości 1,5 tys. zł (w przypadku dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich) lub 5 tys. zł (w przypadku dróg krajowych).

Zdaniem KE otworzenie dla ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 11,5 tony w zasadzie jedynie na drogach stanowiących część sieci transeuropejskiej (TEN-T) oraz wprowadzenie specjalnego zezwolenia umożliwiającego poruszenie się po innych trasach narusza art. 3 dyrektywy. Zgodnie z tym przepisem państwo członkowskie nie może na swoim terytorium odmówić lub zabronić używania w ruchu międzynarodowym pojazdów zarejestrowanych lub dopuszczonych w innych krajach z przyczyn odnoszących się do masy lub wymiarów.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie