statystyki

Rozprawa przed TSUE: Ważą się losy nośności dróg

autor: Piotr Szymaniak20.06.2018, 07:33; Aktualizacja: 20.06.2018, 07:53
droga, autostrada

Droga szybkiego ruchuźródło: ShutterStock

Dziś przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca naruszenia przez Polskę dyrektywy 96/53/WE. Akt ten ustanawia maksymalne dopuszczalne wymiary i obciążenia pojazdów w ruchu międzynarodowym i krajowym.

Skargę do TSUE skierowała Komisja Europejska, której z kolei poskarżyli się polscy przewoźnicy. Chodzi o niedostosowanie zdecydowanej większości dróg do nośności 11,5 tony na oś przewidzianej w dyrektywie. To powoduje, że maksymalnie załadowane ciężarówki mogą legalnie jeździć tylko po niewielkiej części tras. Transport po drogach, na których obowiązują ograniczenia do 10 oraz 8 ton, wymaga uzyskania zezwolenia na przejazd pojazdem… nienormatywnym i wniesienia opłaty. W przeciwnym razie na przewoźnika może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości 1,5 tys. zł (w przypadku dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich) lub 5 tys. zł (w przypadku dróg krajowych).

Zdaniem KE otworzenie dla ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 11,5 tony w zasadzie jedynie na drogach stanowiących część sieci transeuropejskiej (TEN-T) oraz wprowadzenie specjalnego zezwolenia umożliwiającego poruszenie się po innych trasach narusza art. 3 dyrektywy. Zgodnie z tym przepisem państwo członkowskie nie może na swoim terytorium odmówić lub zabronić używania w ruchu międzynarodowym pojazdów zarejestrowanych lub dopuszczonych w innych krajach z przyczyn odnoszących się do masy lub wymiarów.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie