statystyki

Program 57 plus sparaliżuje ruch lotniczy? Kontrolerzy walczą o lepsze warunki pracy

autor: Tomasz Żółciak09.05.2018, 07:55; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:58
Średnia miesięczna płaca to 40 tys. zł dla kontrolerów zbliżania

Średnia miesięczna płaca to 40 tys. zł dla kontrolerów zbliżaniaźródło: ShutterStock

Dziś kolejne negocjacje pomiędzy władzami PAŻP a kontrolerami walczącymi o poprawę warunków pracy.

Kontrolerzy ruchu lotniczego weszli w spór zbiorowy ze swoim pracodawcą, którym jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, już rok temu. Chcą pracować na stanowiskach operacyjnych do 57., a nie jak obecnie do 65. roku życia. Stąd też robocza nazwa propozycji program 57 plus. Potem mogliby przejść na inne, mniej stresogenne stanowiska (np. zająć się szkoleniami przyszłych kontrolerów). Ostatnie spotkanie ze związkowcami miało miejsce 2 maja. Nie udało się osiągnąć kompromisu.

Władze PAŻP, jak nieoficjalnie słyszymy, też widzą potrzebę takich rozwiązań, ale sprawa rozbija się o warunki finansowe. Przejście na inne stanowiska lub pozostanie w dyspozycji pracodawcy wiązałoby się z dalszym otrzymywaniem części wynagrodzenia. Strona społeczna postuluje, by było to 60 proc. dotychczasowych poborów. – Z punktu widzenia płynności finansowej firmy są to warunki niemożliwe do realizacji – przyznaje nam jeden z pracowników PAŻP.

Zarobki kontrolerów są imponujące. Średnia miesięczna to 40 tys. zł dla kontrolerów zbliżania, 52 tys. zł dla kontrolerów obszaru i ok. 25 tys. zł dla kontrolerów służby kontroli lotniska. Do tego czas pracy nie może przekraczać 7,5 godziny na dobę na stanowisku operacyjnym i przeciętnie 30 godzin na tydzień.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Seb.1990(2018-05-15 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Kontrolerzy ruchu lotniczego mają dobre warunki, sporo jest na ten temat na Piotr Wujec blog we wpisie Kontrolerzy ruchu lotniczego fakty. Piloci mogą jedynie pomarzyć o takich warunkach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie