statystyki

Samochody będą elektryczne, bo zakażemy importu zdezelowanych diesli do Polski?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.02.2018, 06:46; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:41
Rewolucja związana z elektromobilnością będzie sprzyjała tworzeniu nowych miejsc pracy i wzrostowi gospodarczemu.

Rewolucja związana z elektromobilnością będzie sprzyjała tworzeniu nowych miejsc pracy i wzrostowi gospodarczemu.źródło: ShutterStock

Fundacja Promocji Aut Elektrycznych chce wprowadzenia zakazu importu starych samochodów.

Bez zakazu wjazdu pojazdów spalinowych do centrów miast i zablokowania importu starych samochodów do Polski rządowy plan miliona e-aut może być zagrożony. Tak wynika z raportu Fundacji Promocji Aut Elektrycznych (FPAE) i Cambridge Econometrics. – Do elektryfikacji transportu potrzebna jest odwaga. Potrzebujemy bowiem blokady importu zdezelowanych diesli do Polski – uważa Marcin Korolec, szef FPAE i były minister środowiska.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • e.musk(2018-02-14 12:38) Zgłoś naruszenie 60

  Tesla Model S z najsłabszym silnikiem (75kWh), w USA kosztuje 62 700$, czyli wg kursu $ NBP na dziś to będzie 211 299zł. W Polsce po opłatach celnych, podatkowych i innych, będzie to ponad 300tys.zł. Natomiast w Polsce starego diesla można kupić za 5-10tys.zł. Wydaje isę mało prawdopodobne aby ludzie nagle rzucili się na elektryki, skoro kosztują tyle co dom jednorodzinny.

  Odpowiedz
 • Oo(2018-02-14 10:53) Zgłoś naruszenie 30

  Jak coś jest nieopłacalne to trzeba powołać fundację i wykreować odpowiednie przepisy (zgoda), ale czy to my produkujemy samochody elektryczne ?

  Odpowiedz
 • j.(2018-02-14 17:06) Zgłoś naruszenie 10

  Samochody elektryczne to raczej jednak odległa przyszłość, nie tylko dlatego, ze są drogie, ale także dlatego, że szybkie ładowanie wymaga punktów ładowania o mocy 50-100 kW na jedno stanowisko. Jeśli by na jednej takiej stacji "tankowania" prądu zainstalować 10 stanowisk, może to oznaczać pobór mocy nawet 1 MW! Budowa gęstej sieci takich stacji uwarunkowana być musi budową nowych sieci elektroenergetycznych, a dalszej kolejności nawet nowych... elektrowni i jeśli one będą węglowe, to korzyści ekologiczne są wątpliwe, zresztą produkcja tych akumulatorów, a następnie ich utylizacja to też bynajmniej nie jest "eco". Również auta na gaz ziemny i na wodór, to też raczej, z podobnych powodów, dość odległa przyszłość. Może póki co warto pomyśleć, żeby tych starych diesli było jak najmniej, zwłaszcza w miastach, a więcej nowszej generacji aut na benzynę z normą EURO5 i EURO6. To też kwestia wyborów i pewnej mody, bo u nas wielu kierowców woli kupić starego niemieckiego diesla, ale za to wielka "brykę", może żeby nie tyle nią jeździć, ile się nią chwalić, a za te same pieniądze można by kupić o wiele nowsze, a może nawet całkiem nowe, auto na benzynę, które np. do miasta byłoby o wiele lepsze, także pod względem ekologicznym. Ja np. kupiłem małe, ale nowe auto na benzynę i się nim cieszę, chociaż za tę samą cenę mógłbym kupić wielką używaną "brykę", oczywiście z silnikiem diesla, tylko.... po co?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Daga(2018-02-17 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Wiadomo że 90% Polaków nie stać na zakup nowego samochodu a tym bardziej elektrycznego. I zważywszy na politykę taniej siły roboczej długo to się jeszcze nie zmieni. Ale może warto byłoby takim antypolskim Fundacjom odciąć dostęp do funduszy publicznych pochodzących z podatków kierowców tankujących stare diesle.

  Odpowiedz
 • siema(2018-02-17 19:48) Zgłoś naruszenie 00

  Wow. Pierwszy raz widzę wszystkie sensowne komentarze pod artykułem na GP. Zwykle jest na odwrót. :D

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie