statystyki

Transport pod czujnym okiem służb skarbowych. Tak KAS eliminuje szarą strefę

autor: Patrycja Otto09.11.2017, 07:53; Aktualizacja: 09.11.2017, 08:18
kontener-przeładunek

Przedsiębiorcy zauważyli, że skarbówka pracuje bardzo intensywnie.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze KAS ostro wzięli się do pracy. Kontrolując przewozy, eliminują szarą strefę.

Od połowy kwietnia, czyli od momentu obowiązywania ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, do dziś przeprowadzili niemal 195 tys. kontroli transportów drogowych. W czerwcu, czyli po dwóch miesiącach działania przepisów, było ich tylko 55 tys. Latem nastąpiła mocna intensyfikacja.

Co badają funkcjonariusze? Głównie, czy przewóz alkoholu etylowego, suszu tytoniowego, paliwa, olejów, smarów, a od 22 września też tłuszczów roślinnych został zgłoszony w systemie elektronicznym SENT, który stworzyło Ministerstwo Finansów na potrzeby ustawy. Obowiązek rejestracji spoczywa na nadawcy, ale też na firmie przewozowej oraz odbiorcy, który musi potwierdzić, w jakiej ilości i jaki towar otrzymał. Choć kontroli tzw. przewozu towarów wrażliwych jest coraz więcej, przypadki nierzetelnego działania przedsiębiorców są rzadkie.

– Na kierowców nałożono dotąd 154 kary grzywny. Przekazano też 576 wniosków do Urzędu Celno-Skarbowego o wymierzenie kar pieniężnych podmiotom dokonującym zgłoszeń przewozu towarów oraz o uzupełnienie i aktualizację tych zgłoszeń – wyjaśnia przedstawiciel Krajowej Administracji Skarbowej w Ministerstwie Finansów.

Przedsiębiorcy zauważyli, że skarbówka pracuje bardzo intensywnie. – Firmy współpracujące z nami miały już u siebie kilka tysięcy takich kontroli. Ale zgłoszono nam tylko jeden przypadek nałożenia kary finansowej. Miało to miejsce tuż po wejściu w życie przepisów. Przewoźnik otrzymał grzywnę w wysokości 10 tys. zł, a kierowca 5 tys. zł – wyjaśnia Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie