Prawdopodobnie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami zostanie ogłoszony przetarg na brakujący odcinek autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa - poinformował w czwartek dziennikarzy wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

"We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co przyspieszy realizacje całego projektu" - powiedział dziennikarzom Szmit.

Według Szmita sposób finansowania przez Krajowy Fundusz Drogowy jest tańszy przy tych założeniach, które były przyjęte dla PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne - PAP), czyli opłacie za tak zwaną dostępność.

"Przetarg jest już gotowy w około 98-99 proc. A ponieważ jest decyzja polityczna o rozpoczęciu, to spodziewam się, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze przed wakacjami" - dodał.

Koszt budowy liczącego 80 km odcinka autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa szacowany był wcześniej na około 3,6 mld zł. Planowano, że odcinek zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmioty, które zgłosiły chęć budowy i z którymi podpisano umowę, nie były jednak w stanie zapewnić finansowania na realizację tej inwestycji.