statystyki

PKP PLK zapowiadają modernizację. Po nowych torach pojedziemy ze Śląska nad morze

autor: Konrad Majszyk24.01.2017, 07:59; Aktualizacja: 24.01.2017, 11:44
tory

66 mld zł powinny wydać PLK do 2023 r. ze środków UE na infrastrukturę kolejową w Polsceźródło: ShutterStock

Do 2023 r. modernizacje mają pochłonąć blisko 4,4 mld zł. Na razie realizowane są zadania za 450 mln zł. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały właśnie wartą 373 mln zł umowę z konsorcjum spółek Trakcja, Comsa, ZUE i Strabag. Zadanie: rewitalizacja fragmentów siedmiu linii łączących Chybie, Żory, Rybnik i Nędzę. Dziś na niektórych odcinkach pociągi zwalniają do 10 km/h.

Na śląskie projekty spółka PKP PLK zobowiązała się wobec Ministerstwa Infrastruktury wydać do 2023 r. prawie 4,4 mld zł. Inwestycje te znajdują się wśród projektów, dla których źródłami finansowania są pieniądze unijne: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), Regionalny Program Operacyjny i CEF (Łącząc Europę) oraz środki krajowe.

– Ze względu na koncentrację przemysłu ciężkiego Śląsk potrzebuje sprawnej kolei, jest ona też warunkiem programu industrializacji. Te inwestycje są potrzebne, ale spóźnione. Dotychczasowe działania PKP PLK na Śląsku oceniam krytycznie – twierdzi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Oprócz linii Chybie – Nędza, na którą został właśnie zawarty kontrakt, niewiele jest trwających zadań. W trakcie jest rewitalizacja linii nr 61 Koniecpol – Częstochowa Stradom, która powinna się skończyć do połowy roku. Od października trwają też prace związane z modernizacją południowo-wschodniej obwodnicy GOP (m.in. ze stacjami Dąbrowa Górnicza i Łazy), które mogą potrwać do końca roku.

Duże zadania są dopiero w przygotowaniu.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie