Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors (GM) ogłosił, że rozpoczyna testy drogowe swojego w pełni autonomicznego samochodu. Badania prowadzone są na przedmieściach Detroit w południowo-wschodniej części stanu Michigan w USA.

Tydzień temu gubernator stanu Rick Snyder wydał pozwolenie na przeprowadzenie testów bez udziału kierowcy w samochodach, które nie muszą mieć kierownicy. Jednak koncern GM zapowiedział, że na początkowym etapie w pojazdach będą obecni pracownicy nadzorujący przebieg jazdy elektrycznych Chevroletów Boltów.

Wcześniej w tym tygodniu amerykański koncern Uber ogłosił, że na ulicach San Francisco rozpoczął proces przewozu osób samochodami autonomicznymi. Mimo systemów umożliwiających samodzielną jazdę za kierownicami pojazdów nadal siedzą pracownicy firmy.

Jazdy boltów rozpoczęły się w czwartek czasu lokalnego na drogach w pobliżu centrum technologicznego koncernu w Warren. Jednak niedługo testami objęte ma być prawie całe Detroit. GM podkreśla, że miasto będzie głównym centrum badań nad zachowaniem pojazdów w warunkach zimy i śniegu.

"Na publicznych drogach dochodzi do wielu złożonych sytuacji. Próbujemy się przygotować na wszelkie wypadki i potencjalne awarie" - mówił wiceszef inżynierów zajmujących się technologią autonomiczną w GM Doug Parks.

Pogoda jest jednym z największych wyzwań dla technologii autonomicznej jazdy ponieważ intensywnie padający śnieg może zakłócać odczyty z kamer i innych czujników, przez co samochody nie będą prawidłowo identyfikować przeszkód, pasów ruchu i świateł drogowych. GM bada tę technologię również w miastach o cieplejszym klimacie np: w San Francisco i Scottsdale. Obecnie koncern testuje ok. 40 autonomicznych boltów.

Szefowa GM Mary Barra ogłosiła w czwartek, że koncern wyprodukuje nieokreśloną liczbę autonomicznych boltów razem z modelem przeznaczonym na rynek. W ten sposób firma chce sprawdzić swoje zdolności w budowaniu tego typu pojazdów.

GM planuje w przyszłości stworzyć flotę autonomicznych taksówek, które będą świadczyć usługi w ramach nowego prawa stanu Michigan.