Oto najważniejsze wydarzenia w branży telekomunikacyjnej i na rynku pocztowym w 2013 roku. Zmiany, jakie miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach znacząco obniżyły ceny połączeń telefonicznych. Dodatkowym "smaczkiem" pod koniec roku była prestiżowa przegrana Poczty Polskiej z niezależnym operatorem pocztowym.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
Przetarg na 1800 MHz - 13.02.2013
Kolejnym ważnym wydarzeniem było rozstrzygnięcie przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego Internetu. Najwyżej ocenione zostały oferty P4 Sp. z o.o. i Polskiej Telefonii Cyfrowej S.A. W ciągu 2 lat przynajmniej połowa nowych nadajników ma powstać na terenach wsi i małych miast. Budżet Państwa z tytułu opłat za dokonanie rezerwacji częstotliwości może zasilić kwota ponad 950 mln złotych.
Dzięki wygranemu przetargowi Play mógł ruszyć z instalacją nadajników i szykowaniem oferty superszybkiego internetu LTE dla swoich klientów.
ShutterStock
2
nju mobile rusza z ofertą. Początek wojny no limit 25.04.2013 r.
Orange w kwietniu odsłoniło ceny oferty nju mobile. To najtańszy no limit na rynku na połączenia do wszystkich sieci krajowych - 29 zł miesięcznie lub 2 zł dziennie w ofercie na kartę. Niskie, identyczne stawki w ofercie zarówno z rachunkiem jak i na kartę: 19 gr/min, 9 gr/SMS i 19 gr/1MB.
Po nju mobile wielu operatorów próbowało powtórzyć sukces Orange, ale "pomarańczowi" skutecznie podbijali stawkę. Walka o klientów pre paid na oferty no limit trwała nieprzerwanie kilka miesięcy.
">
Media / Orange Polska
3
Niższe stawki za roaming w UE - 01.07.2013 r.
Abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 r. płacą mniej za usługi roamingowe.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii z dniem 1 lipca 2013 r. weszły w życie nowe stawki za korzystanie z usług mobilnych w roamingu.
ShutterStock
4
Inauguracja LTE w Play
12 listopada Play oficjalnie zainaugurował LTE w swojej sieci. Superszybki internet od operatora dostępny jest już w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Tym samym Plus stracił pozycję monopolisty, posiadającego ofertę LTE wśród operatorów. Pilotaż usługi LTE wprowadził również Orange, a w I kw. 2014 roku szybki internet mobilny pojawi się także w T-Mobile.
GazetaPrawna.pl
5
Poczta Polska przegrywa ogromny kontrakt
Zgodnie z decyzją Centrum Zakupów Instytucja Gospodarki Budżetowej z dnia 22 listopada 2013 roku, Polska Grupa Pocztowa złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na obsługę korespondencji sądów powszechnych oraz prokuratur. Dwuletni kontrakt, który wejdzie w życie od stycznia 2014 roku jest warty ok. 500 mln złotych.
Do przetargu stawała też Poczta Polska, operator wyznaczony do 2016 roku jako operator usług powszechnych i do niedawna monopolista na rynku pocztowym. Była to pierwsza tak prestiżowa porażka PP.
ShutterStock
6
LTE w całej Polsce. Będzie aukcja na częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz
W ramach aukcji zasobów częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz, w 2014 roku w Polsce rozdysponowanych zostanie 50 MHz w paśmie 800 MHz i 140 MHz w paśmie 2600 MHz. Regulator przedstawia swoją opinię nt. budowy wspólnych sieci oraz współdzielenia infrastruktury i zasobów.
Przedmiotem Aukcji są szczególnie atrakcyjne zasoby z pasma 800 MHz (tzw. dywidendy cyfrowej), dzięki którym możliwe stanie się objęcie zasięgiem działania szybkiej sieci LTE terenów, na których dotychczas było to nieopłacalne.
Możliwość pozyskania nowych zasobów częstotliwości w Polsce zbiega się z rewolucją technologiczną w systemach szerokopasmowej transmisji danych upowszechnieniu systemów LTE. Po raz pierwszy w Polsce operatorzy mają do dyspozycji technologię oferującą swobodę w wyborze szerokości stosowanych kanałów radiowych, a w konsekwencji, możliwość dopasowania oferowanych przepustowości do wielkości posiadanych zasobów oraz potrzeb klientów.
"Zasoby, które zostaną rozdysponowane w Polsce w 2014 roku, są niewystarczające do tego, aby wszyscy obecni na rynku operatorzy, działając jedynie w oparciu o częstotliwości, które mogą pozyskać, mogli indywidualnie wykorzystać wszystkie dostępne zalety systemu LTE." - uważa Magdalena Gaj prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W ocenie Prezesa UKE jednym z rozwiązań tej sytuacji wydaje się być współdzielenie pomiędzy operatorami infrastruktury oraz zasobów częstotliwości, które poza oczywistą zaletą, jaką jest obniżenie kosztów budowy i utrzymania sieci. Jak zostaną podzielone częstotliwości? Dowiemy się wkrótce.
W ocenie Prezesa UKE jednym z rozwiązań tej sytuacji wydaje się być współdzielenie pomiędzy operatorami infrastruktury oraz zasobów częstotliwości, które poza oczywistą zaletą, jaką jest obniżenie kosztów budowy i utrzymania sieci. Jak zostaną podzielone częstotliwości? Dowiemy się wkrótce.
">
DGP
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję