Nowa dyrektywa o jednolitym rynku telekomunikacyjnym, stopniowo znosząca dodatkowe opłaty za rozmowy komórkowe za granicą, zacznie obowiązywać kilka miesięcy później, niż zakładała Komisja Europejska.
Roaming / Dziennik Gazeta Prawna
– Oczekujemy, że porozumienie w tej sprawie zostanie osiągnięte w październiku tego roku – poinformowała nas Manouela Mavroudi z biura prasowego Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej. Wcześniej zapowiadano, że stanie się to 1 lipca. Mavroudi dodała, że wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes rozmawiała o tym w piątek w Davos z ministrem administracji i cyfryzacji Rafałem Trzaskowskim, który zapewnił ją, że Polska popiera jak najszybsze wprowadzenie dyrektywy. Obecnie propozycje Brukseli są przedmiotem negocjacji wśród członków Rady Europy i Parlamentu Europejskiego.
Zrównaniu cen za usługi telekomunikacyjne w kraju i za granicą przeciwni są operatorzy. Telekomy obawiają się, że po znacznym spadku przychodów spowodowanym obniżką stawek za zakańczanie połączeń teraz stracą również na taniejącym roamingu. Analitycy szacują, że w 2013 r. przychody polskich operatorów z roamingu mogły się zmniejszyć nawet o 17 proc.
Opóźnienie oznacza, że w najbliższe wakacje korzystanie z komórki za granicą będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Ale 1 lipca 2014 r. nastąpi kolejna obniżka maksymalnych opłat, jakie operatorzy mogą od nas pobierać za rozmowy i przesyłanie danych w krajach UE.
Na razie można skorzystać z ofert operatorów umożliwiających zmniejszenie rachunku za internet i telefon za granicą.
W piątek Orange wprowadził nową usługę „Odbieraj bez ograniczeń”, dzięki której klienci niektórych planów taryfowych otrzymują co miesiąc pakiet 500 minut na rozmowy odbierane w krajach UE, a do 30 czerwca także w Rosji. Jednorazowa opłata za uruchomienie usługi wynosi 5 zł. W Orange można także skorzystać z pakietu Travel Data Daily, który zmniejsza koszty mobilnego internetu do 1,50 zł za 2 MB przesłanych danych.
Nową taryfę z rozmowami w roamingu kilka dni temu wprowadził też T-Mobile. Wybierając usługę „Wszędzie rozmawiaj”, zapłacimy 30 gr za minutę każdego połączenia wykonywanego na terenie UE, jeśli kupimy pakiet 30 minut za 9 zł. Nawet do 18 gr za 1 MB klienci tej sieci mogą zmniejszyć koszt przesyłania danych, kupując największy pakiet 500 MB za 99 zł.
Z możliwości obniżenia opłat za roaming mogą też korzystać klienci Plusa i Play. W Plusie taką opcję można włączyć za 24 zł. Stawka za połączenia w krajach UE wynosi 39 gr za minutę. Do 19 gr za 1 MB można obniżyć też koszt korzystania z internetu, kupując pakiet 1 GB danych za 199 zł.
Z kolei Play w grudniu zmienił taryfę Formuła Europa Unlimited. Zlikwidował tam nielimitowane i zawarte w cenie odbieranie połączeń w roamingu na terenie UE. Teraz oferuje 1 tys. minut podczas całego okresu obowiązywania umowy.