Kto nie wykorzysta doładowania, traci przedpłacone pieniądze

autor: Małgorzata Raczkowska06.10.2016, 10:17; Aktualizacja: 06.10.2016, 10:35
telefon, konsument

To powszechna praktyka stosowana przez operatorów sieci komórkowych.źródło: ShutterStock

Jeżeli brak kolejnego doładowania telefonu na kartę, przepadają niewykorzystane środki. Operator na razie ma do tego prawo.

Mój ojciec nie posługuje się na co dzień telefonem komórkowym. Tylko wtedy, gdy idzie do szpitala (a zdarza się to rzadko), kupuję mu doładowanie telefonu na kartę – opowiada pani Anna. – On jednak dzwonić nie lubi, na ogół nie wykorzystuje nawet niewielkiej kwoty. Kolejnym razem jednak muszę znów doładować kartę, bo niewykorzystane w terminie doładowanie przepada. Może nie są to wielkie kwoty, ale czuję się notorycznie wykorzystywana przez operatora. Czy to jest w porządku – zastanawia się czytelniczka.

To powszechna praktyka stosowana przez operatorów sieci komórkowych. Brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznacza, że przepadają niewykorzystane środki. Stosują ją od lat czterej najwięksi operatorzy telekomunikacyjni: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska.

W końcu września jednak sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes tej instytucji wszczął postępowania przeciwko wspomnianym firmom. Zarzuty dotyczą właśnie sytuacji opisanej przez panią Annę. Dla przykładu: jeżeli ktoś doładuje konto na kwotę 25 zł, może dzwonić przez 25 dni. Jeżeli po tym czasie nie doładuje karty, choć na koncie zostały mu jeszcze pieniądze, niewykorzystane środki przepadają następnego dnia po upływie terminu. Tylko jeżeli wykupi kolejne doładowanie, niewykorzystane pieniądze doliczane są do nowej puli.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • właściciel telefonu.(2016-10-06 12:20) Zgłoś naruszenie 500

  To się nazywa nieuprawnione przywłaszczenie cudzych środków - inaczej złodziejstwo. W ten sposób straciłem ponad 700 zł, pytałem i nic, przepadły.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Operator(2016-10-06 16:09) Zgłoś naruszenie 211

  Wkrótce to się skończy.Operatorzy muszą się mocno zastanowić i przedłużyć termin nawet przy minimalnym doładowaniu!

  Odpowiedz
 • Anka(2016-10-06 18:20) Zgłoś naruszenie 243

  niech przejdzie do Playa 5 zł doładowania n a rok,karta ważna rok i 3 mce.5 zł za roczną ważność telefonu nie jest chyba tak drogo....

  Odpowiedz
 • xxxf(2016-10-06 21:49) Zgłoś naruszenie 520

  Każda sieć ma już rok ważności konta wystarczy włączyć promocję. A kto pyta nie błądzi. Tylko niektórym wysilić się nie chce żeby coś zrobić.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PAJ(2016-10-07 10:21) Zgłoś naruszenie 17

  NJU MOBILE NA KARTĘ JEDNO DOŁADOWANIE TRZEBA ZROBIĆ I WSZYSTKIE ŚRODKI NA WIEKI

  Odpowiedz
 • Valdemort(2016-10-07 21:07) Zgłoś naruszenie 81

  ten sam problem z internetem na karte u kazdego operatora

  Odpowiedz
 • M_H(2016-10-09 09:42) Zgłoś naruszenie 110

  Bez zdecydowanego zaostrzenia przepisów prawa i wprowadzenia odpowiedzialności karnej prezesów spółek telekomunikacyjnych, nic się nie zmieni. Instytucjonalni złodzieje mają się świetnie, a wtórują im niezwykle dzielnie "nasze" sądy. Trzeba bezzwłocznie oczyścić oba te chlewy - telekomunikacyjny i sądowniczy. Dziwne tylko, że tak "dbające" o polski system prawny organa UE, zupełnie nie reagują na samowolę firm telekomunikacyjnych w Polsce - .na pewno dlatego, że kapitałowo są własnością różnych zachodnioeuropejskich spółek. Wniosek: czego nie wolno robić u siebie, na pewno wolno, a nawet należy w na wpół kolonialnej Polsce.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • demokrata(2016-10-09 14:13) Zgłoś naruszenie 360

  W tym kraju nic nie jest na korzyść obywateli. Ale obywatele sami sobie są winni wybierając takich "PRZEDSTAWICIELI", którzy robią na złość swoim wyborcom. Tak długo, jak długo ludzie nie zrozumią, że polityka, który nie spełnił obietnic wyborczych należy wywalić z parlamentu czy innej formy władzy - tak długo Polacy będą rąbani na lewo i prawo. Rozliczanie obietnic to jedyna forma sterowania politykami. Więc ludzie weźcie się sami za siebie, jeśli chcecie mieć cokolwiek lepiej.

  Odpowiedz
 • Ola(2016-10-09 17:39) Zgłoś naruszenie 240

  Ja mam telefon w Orange/umowa na dwa lata/Wyłączyłam internet a mimo to co jakiś czas byłam obciążana drobnymi opłatami za korzystanie z internetu.W salonie zablokowali mi dostęp do internetu .Teraz nie mogę wysłać ems .Twierdzą że to dlatego że mam wyłączony internet.To jest chore.

  Odpowiedz
 • JuzioAmberBonk(2016-10-10 11:16) Zgłoś naruszenie 24

  Czytelniczko Anno , dowiedz sie u operatora jak przedluzyc waznosc konta do jednego roku i sprawa zalatwiona. Po roku mozna znowu przedluzyc o rok itd. czytelniczko Anno

  Odpowiedz
 • cd(2016-10-12 13:20) Zgłoś naruszenie 31

  UKE i UOKIK nie wypełniają swoich obowiązków a właściwie działają przeciwko Polakom ponieważ większość firm telekomunikacyjnych to firmy obce lub z obcym kapitałem. Nie określono w ustawie jakie prawa posiadacza telefonu przysługują mu z tytułu abonamentu, dopuszczono do handlu pseudo długami na szkodę Polaków. Dopuszczono do rabunku środków niewykorzystanych na rachunkach a usługobiorców.. Jak pisała Prasa Sędziowie posiadają udziały w spółkach firm windykacyjnych co jest przestępstwem całego Wymiaru Sprawiedliwości. Prawo telekomunikacyjne i Kodeksy - celowo przeczące sobie chyba po to by umożliwić funkcjonowanie mafii rabunkowo-windykacyjnych

  Odpowiedz
 • anna(2016-10-16 21:37) Zgłoś naruszenie 01

  robią nas na szaro obiecując nawet przy rejestracji różne obietnice,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane