Podpisywanie długookresowych umów, korzystanie z oferty "telefonów za złotówkę", jednoczesne posiadanie telefonu stacjonarnego i komórkowego - to tylko niektóre błędy jakie popełniają konsumenci zwiększając dzięki temu swoje rachunki.

Aby zmniejszyć swoje rachunki za usługi telekomunikacyjne warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

1. Dobierz pakiet internetowy do swoich potrzeb. Pomyśl, ile faktycznie korzystasz z Internetu i jak duży transfer jest Ci potrzebny. Jeśli nie przesyłasz dużych pakietów danych, a Internet służy Ci tylko do sprawdzania wiadomości i Facebooka, możesz śmiało wybrać usługę dużo tańszą niż ta, którą oferuje Ci Twój usługodawca. Czy na pewno musisz mieć najszybszy Internet w całej ofercie? Duża przepustowość łącza jest potrzebna zawodowym graczom albo osobom pobierającym duże ilości danych z sieci.

2. Zrezygnuj z telefonu „za złotówkę”. Operatorzy telefonii komórkowej dokładają do abonamentu telefony w niskich cenach. Nie jest to jednak okazja na promocyjny zakup aparatu. W rzeczywistości opłata za telefon jest doliczana do abonamentu, podobnie jak rata kredytu. Dlatego też umowy w pakiecie z telefonem podpisywane są z reguły aż na 24 miesiące. Telefon dostaniesz za złotówkę lub po znacznie niższej cenie niż w sklepie, ale później przez 2 lata będziesz płacił ratę doliczoną do abonamentu. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź na wolnym rynku, ile kosztuje telefon, który Cię interesuje. Porównaj cenę telefonu i niskiego abonamentu.

3. Podpisuj krótkie umowy. Podpisując umowę bez telefonu, masz do wyboru szerszą ofertę. Możesz dobierać usługi w zależności od potrzeb, a abonament nie będzie tak wysoki jak w pakiecie z telefonem. Możesz podpisać umowę na krótszy okres, na przykład na 12 miesięcy. Warto rozważyć tę opcję, bo usługi telekomunikacyjne bardzo szybko tanieją. Za rok będziesz mógł podpisać nową umowę na korzystniejszych warunkach niż dotychczas. W tej sytuacji podpisywanie umów na 2 czy 3 lata nie jest najlepszym rozwiązaniem.

4. Rozsądnie przedłużaj. Operatorzy stosują różne triki zachęcające klientów do przedłużenia umowy jeszcze przed terminem jej zakończenia. Dostaniesz pakiet darmowych minut lub gigabajty Internetu i przedłużysz umowę o kolejny rok lub więcej. Nie daj się jednak zwieść! Największą korzyść odczuje Twój operator, a Ty nawet przecież nie zdążysz sprawdzić, jak wygląda oferta konkurencji! Dzisiaj możesz bez problemu przenosić numer, więc zanim cokolwiek podpiszesz, dobrze sprawdź podobne oferty na rynku. Prawdopodobnie dostaniesz lepsze warunki jako nowy klient innej sieci niż jako stały klient u swojego dotychczasowego operatora.

5. Zrezygnuj z telefonu stacjonarnego. Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz telefonu stacjonarnego. Jeśli na co dzień korzystasz z komórki, a telefon stacjonarny służy Ci jedynie do odbierania sporadycznych rozmów, może warto wypowiedzieć umowę? Nawet jeśli płacisz niski abonament, na przykład 30 zł miesięcznie, to w skali roku jest to już aż 360 zł! Poinformuj osoby, które dzwonią na telefon stacjonarny, że rezygnujesz z aparatu i podaj im swój numer komórkowy.

6. Wybierz dla siebie i rodziny jedną sieć komórkową. Jeśli w ramach gospodarstwa domowego korzystacie z kilku telefonów, warto zadbać o to, by wszystkie aparaty działały w jednej sieci komórkowej. Możecie wtedy negocjować dużo lepszą ofertę pakietową, a w ramach jednej sieci połączenia i smsy są zawsze tańsze, a nawet bezpłatne!

7. Rozmawiaj przez Internet. Jeśli chcesz połączyć się ze znajomymi za granicą, nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na drogie pakiety roamingowe. Rozmawiaj online! Wystarczy darmowy program i dobre łącze internetowe, a rozmowę telefoniczną zastąpisz rozmową video w świetnej jakości. I to zupełnie za darmo!

8. Wyjeżdżając za granicę, pamiętaj o roamingu. Zanim wybierzesz się za granicę, aktywuj u swojego operatora komórkowego odpowiedni pakiet roamingu. Dzięki temu zapłacisz znacznie mniej za rozmowy międzynarodowe z rodziną w kraju. Jeśli tego nie zrobisz, rachunek za usługi telefoniczne może poważnie nadwyrężyć Twój budżet.

9. Ogranicz koszty korzystania z telewizji. Jeśli oglądasz sporadycznie telewizję, zastanów się, czy nie lepiej zrezygnować z umowy. Da Ci to oszczędności sięgające kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co w skali roku przełoży się na kilkaset złotych mniej za usługi telekomunikacyjne. Telewizję możesz oglądać w Internecie, korzystając z usług VOD. Już sam YouTube oferuje tysiące produkcji pełnometrażowych całkowicie za darmo, a dzieci znajdą tam więcej bajek, niż oferuje telewizja.

Źródło: Kapitalni.org