statystyki

Białe plamy zostaną: Nikt nie chce budować internetu w miejscach wykluczonych cyfrowo

autor: Sylwia Czubkowska21.04.2016, 07:42; Aktualizacja: 21.04.2016, 08:43
internet

Zgodnie z wymogami Agendy 2020 do 2020 r. internet szerokopasmowy muszą mieć zapewniony wszyscy mieszkańcy Polski. Czasu jest coraz mniej.źródło: ShutterStock

30 proc. miejsc określanych jako wykluczone cyfrowo nadal nie będzie miało dostępu do szybkiego internetu. Bo nie ma chętnych do jego budowy. Jeszcze niedawno zapewniano, że szerokopasmowy dostęp do sieci zyska każda wykluczona gmina, dzielnica czy nawet wieś. W pierwszym konkursie z Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska na budowę tzw. sieci ostatniej mili zarezerwowano dla operatorów aż 600 mln zł.

 A mimo to nie znaleźli się chętni na dociągnięcie internetu do wszystkich 230 białych plam. Wniosków łącznie złożono wprawdzie 287, ale dotyczą tylko 154 obszarów, a może nawet jeszcze mniejszej części cyfrowo wykluczonej Polski. O tym, że tak może się stać, DGP alarmował już w ubiegłym roku, gdy ruszał konkurs.

– Konkurs był bardzo, ale to bardzo źle przygotowany. Wina po pierwsze leży po stronie poprzedniego rządu, który spieszył się z jego ogłaszaniem, by zdążyć przed wyborami. Ale i obecna ekipa nie poprawiła kontrowersyjnych przepisów i nie dopuściła do pracy nad nimi strony społecznej – tłumaczy Piotr Marciniak z Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE), zrzeszającej małych operatorów telekomunikacyjnych.

Efekt jest taki, że pomimo aż czterokrotnego przekładania terminu zgłoszeń (pierwszy był 30 grudnia, potem 30 stycznia, w połowie lutego i wreszcie z końcem lutego) zainteresowanie okazało się za małe, by szybki internet dostała cała Polska. – Dodatkowo może się okazać, że nawet te 154 obszary, którymi wykazano zainteresowanie, to liczba zawyżona. Od ponad miesiąca trwa formalna ocena wniosków, wciąż nie wiadomo, kiedy się skończy, ale bardzo prawdopodobne jest, że spora część ofert nie przejdzie przez sito – dodaje Marciniak.

Warunki były bardzo trudne. – Obszar, na który składaliśmy wniosek, jest w miarę nie najgorzej opisany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale i tak musieliśmy na własną rękę dokładnie sprawdzać poprawność wszystkich adresów, bo te w systemie UKE często były błędne. Badaliśmy, czy nie przechodzi przez niego jakaś droga szybkiego ruchu (to oznaczałoby bardzo wysokie dodatkowe opłaty za skorzystanie z pasa drogowego), czy nie ma na nim terenów zalewowych albo innych uniemożliwiających przeprowadzenie sieci. Inne firmy, z którymi rozmawialiśmy, miały gorzej. Często obszary z terenów ich działalności, którymi byli zainteresowani, po porównaniu tego, co przedstawił urząd, z tym, co jest na miejscu, okazywały się zupełnie nieopłacalne – opowiada nam szef jednego z małych operatorów z Mazowsza, który złożył wniosek w konkursie. – Wiele firm zrezygnowało ze starania się o dotacje. I ja je rozumiem. Dostarczanie internetu na terenach, gdzie trudno oczekiwać popytu na takie usługi, to ryzykowna inwestycja. By się na nią zdecydować, trzeba mieć pewność, że się zwróci i że nie będzie generowała dodatkowych kosztów. Tego niestety w tym konkursie nam nie zagwarantowano – rozkłada ręce przedsiębiorca.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • drzewo(2016-07-13 22:08) Zgłoś naruszenie 10

    To wspaniała wiadomość, że są takie miejsca w Polsce. Należy tam organizować turnusy na odtrucie dla uzależnionych od fejsbuka.

    Odpowiedz
  • Adams(2016-04-22 10:41) Zgłoś naruszenie 01

    W takich miejscach gmina może wystąpić jako operator, ale jak widać one także się nie kwapią.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane