statystyki

Roaming nie będzie tańszy. Polskie telekomy muszą jeszcze zarobić

autor: Piotr Dziubak10.06.2014, 06:52; Aktualizacja: 10.06.2014, 08:04
Spadają ceny rozmów w roamingu, a wraz z nimi przychody telekomów

Spadają ceny rozmów w roamingu, a wraz z nimi przychody telekomówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Operatorzy nie stosują się do unijnych regulacji. To ostatni rok, kiedy mogą zarobić 1 mld zł na roamingu

Otrzymali państwo od sieci komórkowej SMS z informacją, że od 1 lipca za granicą można korzystać z usług innego – krajowego lub zagranicznego – operatora? Myślą państwo, że w te wakacje zaoszczędzą na roamingu? Nic podobnego. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że żaden z polskich telekomów nie podpisał umowy z dostawcą takich usług w innym kraju Unii Europejskiej. A powinien, bo taki obowiązek wynika z rozporządzenia KE z 2012 r. Polskie telekomy nie spieszą się z realizacją przepisów, bo to już ostatni rok, kiedy mogą dobrze zarobić, pobierając wyższe opłaty za połączenia w roamingu. Komisarz UE Neelie Kroes zapowiedziała, że znikną one w grudniu 2015 r.

Rozmowy przez telefon komórkowy w roamingu i korzystanie za granicą z internetu nie będą teraz tak tanie, jak to zapowiadała Komisja Europejska. Wszystko wskazuje na to, że operatorzy nie podporządkują się regulacjom, które miały obniżyć dodatkowe koszty związane z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych za granicą. Wprawdzie od 1 lipca – jeśli wakacje będziemy spędzać w jednym z krajów Wspólnoty – za minutę rozmowy przez nas inicjowanej zapłacimy 97 gr, za połączenie odebrane 25 gr, a za wysłany SMS 31 gr. Wprawdzie do 1,02 zł za 1 MB stanieje także mobilny internet, ale nadal transfer danych będzie drogi w stosunku do pakietów, z których możemy korzystać w kraju.

Połączenia i internet w roamingu byłyby znacznie tańsze, gdyby nie to, że telekomy nie wywiązują się z innego obowiązku nałożonego na nich w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 2012 r. Przepisy nakazują umożliwienie abonentom wybór innego operatora ARP (alternatywnego dostawcę usług roamingowych) do obsługi połączeń za granicą. W skrócie: mając podpisaną umowę z krajową siecią „X”, wybralibyśmy korzystniejszą dla nas ofertę roamingową w dowolnej europejskiej sieci komórkowej. Aby się to mogło jednak stać, telekomy musiałyby zawrzeć umowę z krajowym lub zagranicznym dostawcą (lub kilku dostawcami) usług. Z naszych informacji wynika, że żadna z sieci komórkowych takiego porozumienia nie podpisała. Dlaczego?

– Komisja Europejska sama jest sobie winna. Najpierw wprowadziła rozwiązanie polegające na wyborze alternatywnego operatora roamingowego, a następnie ogłosiła, że w ogóle zlikwiduje opłaty roamingowe – mówi pragnący zachować anonimowość analityk rynku. Dodaje, że w tej sytuacji żadnemu z operatorów nie opłaca się przygotowywać logistycznie rozwiązania, które funkcjonowałoby maksymalnie 1,5 roku. No i zabrałoby telekomom ponad 1 mld zł przychodów.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • kontra(2014-06-10 08:53) Zgłoś naruszenie 00

  Ja właśnie poprzez SMS dostalem informację z sieci Plus ze sie dostosowała do regulacji unijnych.

  Odpowiedz
 • koko(2014-06-10 21:23) Zgłoś naruszenie 00

  Nie mieszkam w tym chorym kraju gdzie fiskus robi co chce a pazerność i chciwość dostarczycieli usług woła o pomstę .
  Korzystam u "nas" z gifgaff-a który za Ł10 oferuje 500 min ,sms bez ogranicz,i 1GB internet.I szafa gra

  Odpowiedz
 • LK.(2014-06-11 14:21) Zgłoś naruszenie 01

  Do "koko" nie u nas a u nich.

  Odpowiedz
 • Vreck(2014-06-14 13:13) Zgłoś naruszenie 01

  Autor chyba coś usłyszał, ale niezbyt dokładnie. Albo po prostu nie zrozumiał.

  Niepodpisanie umów z roamingową "trzecią stroną" i brak możliwości wyboru niezależnego dostawcy roamingu nie ma nic wspólnego z wejściem nowych stawek. Chyba, że p. dziennikarz wie o czymś jeszcze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane