Tańsze rozmowy i sms-y wewnątrz Unii

autor: Emilia Świętochowska15.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:20
Obniżka opłat to tylko niewielki odcinek Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Obniżka opłat to tylko niewielki odcinek Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.źródło: ShutterStock

Parlament Europejski oficjalnie przyjął wczoraj pakiet zmian regulacji telekomunikacyjnych, którego częścią jest obniżka stawek za połączenia i sms-y wewnątrz Unii Europejskiej. Od 15 maja przyszłego roku minuta rozmowy na terenie UE nie będzie mogła kosztować więcej niż 19 centów, a przesłanie wiadomości tekstowej – 6 centów.

Obniżka opłat to tylko niewielki odcinek Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który ma za zadanie uprościć ramy regulacyjne, w jakich funkcjonują przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Państwa członkowskie będą miały dwa lata, aby wcielić je do prawa krajowego.

Kodeks wprowadza nowe, wspólne zasady dotyczące takich kwestii jak współinwestowanie konkurencyjnych operatorów w sieci o dużej przepustowości, ułatwienia przy korzystaniu z istniejącej infrastruktury technicznej w celu zwiększenia dostępu do internetu, poprawa wykorzystania częstotliwości radiowych w UE dzięki wydłużeniu okresów obowiązywania licencji czy efektywniejsze wykorzystania widma radiowego. Przyjęte przepisy mają też uprościć działalność operatorów funkcjonujących wyłącznie na rynku hurtowym, a także zapewnić udogodnienia dla usługodawców nieposiadających własnej sieci.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (2)

  • Warszawiak(2018-11-29 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy się wezmą za ceny międzynarodowych przesyłek pocztowych? Byle grubszy list polecony lub pakiecik do Niemiec to kilkadziesiat złotych, paczki pocztowe jeszcze droższe.

    Odpowiedz
  • zenek(2018-11-15 21:55) Zgłoś naruszenie 40

    juz widze ten usmiech na twarzy polskich operatorow!!!...takiego wała.........prawda panowie?? Przyjezdzam do polski z kartą angielską Three i dzwonię za przysłowiowe 5Ł na kazdy numer w kraju i 72 innych na świecie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane