statystyki

Tańsze rozmowy i sms-y wewnątrz Unii

autor: Emilia Świętochowska15.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:20
Obniżka opłat to tylko niewielki odcinek Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Obniżka opłat to tylko niewielki odcinek Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.źródło: ShutterStock

Parlament Europejski oficjalnie przyjął wczoraj pakiet zmian regulacji telekomunikacyjnych, którego częścią jest obniżka stawek za połączenia i sms-y wewnątrz Unii Europejskiej. Od 15 maja przyszłego roku minuta rozmowy na terenie UE nie będzie mogła kosztować więcej niż 19 centów, a przesłanie wiadomości tekstowej – 6 centów.

Obniżka opłat to tylko niewielki odcinek Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który ma za zadanie uprościć ramy regulacyjne, w jakich funkcjonują przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Państwa członkowskie będą miały dwa lata, aby wcielić je do prawa krajowego.

Kodeks wprowadza nowe, wspólne zasady dotyczące takich kwestii jak współinwestowanie konkurencyjnych operatorów w sieci o dużej przepustowości, ułatwienia przy korzystaniu z istniejącej infrastruktury technicznej w celu zwiększenia dostępu do internetu, poprawa wykorzystania częstotliwości radiowych w UE dzięki wydłużeniu okresów obowiązywania licencji czy efektywniejsze wykorzystania widma radiowego. Przyjęte przepisy mają też uprościć działalność operatorów funkcjonujących wyłącznie na rynku hurtowym, a także zapewnić udogodnienia dla usługodawców nieposiadających własnej sieci.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (2)

  • zenek(2018-11-15 21:55) Zgłoś naruszenie 40

    juz widze ten usmiech na twarzy polskich operatorow!!!...takiego wała.........prawda panowie?? Przyjezdzam do polski z kartą angielską Three i dzwonię za przysłowiowe 5Ł na kazdy numer w kraju i 72 innych na świecie

    Odpowiedz
  • Warszawiak(2018-11-29 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy się wezmą za ceny międzynarodowych przesyłek pocztowych? Byle grubszy list polecony lub pakiecik do Niemiec to kilkadziesiat złotych, paczki pocztowe jeszcze droższe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane