- Ubiegły rok przyniósł zasadniczą, chyba największą zmianę w podatkach lokalnych od wielu lat – zauważa Maciej Grabowski. Podczas Samorządowego Kongresu Finansowego odbyła się na ten temat dyskusja z udziałem Jarosława Nenemana, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Jej gospodarzem była Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Samorządowcy wskazywali na nie zawsze pożądane skutki zmian, w postaci na przykład odczuwalnego spadku dochodów w lokalnych budżetach.

Potrzebna decentralizacja

Kongres w Sopocie był okazją do dyskusji władzy lokalnej i centralnej na rozmaite tematy. - Jesteśmy zadowoleni z tego, że przedstawiciele rządu chętnie przyjeżdżają na nasz kongres i chętnie dzielą się swoimi uwagami. Ta dyskusja, otwartość jest bardzo ważna, widać, że rozmowa jest szczera – ocenia Maciej Grabowski.

Dodaje, że nadszedł czas realizacji koncepcji wypracowywanych również podczas poprzednich edycji Kongresu. Dotyczy to między innymi kwestii decentralizacji. To swego rodzaju odpowiednik deregulacji, o której obecnie jest głośno w związku z postulatami środowiska biznesowego.

– Przez wiele ostatnich lat mieliśmy dokładnie odwrotny kierunek. Przykładem jest choćby odebranie samorządom kompetencji czy władztwa nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska – zauważa Maciej Grabowski.

Transformacja energetyczna

Innym ważnym tematem poruszanym w Sopocie była transformacja energetyczna. Inicjatywy realizowane lokalnie są ważne w skali kraju. Oznaczają na przykład rozpraszanie źródeł energii, co ma wymiar nie tylko ekonomiczny, ale pozwala stabilizować system, jak również podnosi bezpieczeństwo energetyczne. Ważne są inwestycje związane z energią elektryczną, a także z ciepłownictwem, choćby w kontekście transformacji energetycznej.