statystyki

Sędziowie cywilni nie mogą oceniać prawa lokalnego

autor: Michał Culepa06.12.2016, 07:31; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:27
Głównym powodem przegranej była podstawa nałożenia spornych opłat

Głównym powodem przegranej była podstawa nałożenia spornych opłatźródło: ShutterStock

Aby uzyskać zwrot nienależnie pobranej przez samorząd opłaty, konieczne jest orzeczenie sądu administracyjnego uznające jej ustanowienie za niezgodne z prawem danego aktu. Dopiero po zapadnięciu takiego wyroku powód może wystąpić z roszczeniem do sądu cywilnego. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła nienależnego świadczenia, jakie miał pobrać powiat wołomiński od Wojciecha K. Mężczyzna prowadził biuro geodezyjne i w ramach swojej działalności musiał często korzystać z państwowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych. Za kopie pobranych map uiszczał opłaty, wystawiając na rzecz powiatu faktury. W sumie na konto jednostki wpłynęło ok. 51,5 tys. zł.

Problem polegał na tym, że opłaty za udostępnienie kopii map i wypisów danych z zasobów geodezyjnych były ustalone przez powiat bez podstawy prawnej. Choć wcześniej obowiązujący – uznany zresztą 3 lata temu za niezgodny z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny – art. 40 ust. 5 pkt 1 lit. b prawa geodezyjnego i kartograficznego upoważniał samorząd do samodzielnego ustanowienia opłat za dostęp do zarządzanych przez niego zasobów, to już obecnie obowiązujące przepisy – art. 40 ust. 3c i obecny art. 40a prawa geodezyjnego – nie daje organom samorządowym takiego upoważnienia. Tymczasem starostwo wołomińskie na mocy uchwały radnych, a później zarządzenia starosty, określiło takie opłaty. Wobec tego geodeta pozwał jednostkę o zwrot nienależnego – jego zdaniem – świadczenia.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane