W sobotę w Łodzi rozpoczęła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych. W Radzie Miejskiej złożyło go stowarzyszenie Inicjatywa Polska.

Głównym założeniem przedstawionego projektu uchwały jest rozszerzenie zakresu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla najmłodszych mieszkańców Łodzi. Obecnie uprawnione są dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Projekt zakłada zaś darmową komunikację do czasu ukończenia szkoły podstawowej.

"Tę propozycję złożyliśmy już w Radzie Miasta i po jej akceptacji rozpoczynamy zbiórkę podpisów. Po pierwszych godzinach akcji widzimy bardzo duży odzew mieszkańców Łodzi. To pokazuje, jak bardzo taka uchwała jest potrzebna. Dla budżetu miasta nie będzie to duży koszt, za to pozwoli zaoszczędzić rodzinom miesięcznie kilkadziesiąt złotych" – tłumaczył podczas sobotniego briefingu prasowego jeden z liderów Inicjatywy Polskiej Dariusz Joński.

Zbiórka podpisów potrwa trzy miesiące. Do rozpoczęcia obrad nad zaproponowaną uchwałą jej inicjatorzy muszą przedstawić minimum tysiąc podpisów. "Chcemy zebrać ich dużo więcej. W styczniu złożymy je w radzie i chcielibyśmy, by darmowa komunikacja była prezentem na Dzień Dziecka" – powiedział Joński.

Dodał, że podpisy mieszkańców zbierane będą na łódzkich rynkach, ulicach, w osiedlowych sklepach, przed szkołami i przedszkolami. W każdej dzielnicy wyznaczony ma być przynajmniej jeden punkt, do którego będzie można przynosić listy z podpisami.

Według Jońskiego wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci będzie kosztowało miasto ok. 2,5 mln zł.