Miasto Łódź złożyło sześć kolejnych wniosków o unijne dofinansowanie. Szacunkowa wartość zgłoszonych projektów wynosi 260 mln zł. Wśród wniosków są zarówno te, które dotyczą zabytkowych obiektów, jak i rewitalizacji kwartałów czterech ulic.

Poinformowała o tym w piątek na spotkaniu z mediami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. "Zmieniamy miasto, nie ustajemy w wysiłkach, by dynamizować procesy rewitalizacji obszarowej. Właśnie złożyliśmy sześć kolejnych wniosków o unijne dofinansowanie, a są pośród nich również te, które dotyczą obiektów zabytkowych, ale również ważnych, z uwagi na położenie, przestrzeni dla mieszkańców" – powiedziała.

Wśród zgłoszonych projektów jest np. przebudowa ulicy Moniuszki oraz rewitalizacja budynków przy tej ulicy, pod numerem 3 i 5. Na Moniuszki 5 powstanie Mediateka - nowoczesne centrum multimedialne, które będzie udostępniało książki, audiobooki i e-booki. Rewitalizowany też będzie budynek przy ul. Tuwima 10. To projekt wart ponad 50 mln zł.

Kolejnym projektem jest zagospodarowanie kompleksu pałacowego rodziny Steinertów, który powstał na początku XX wieku. Za blisko 40 mln zł obiekt ma być wyremontowany. Swoje miejsce znajdą w nim m.in. przedsiębiorstwa z branży przemysłów kreatywnych.

Miasto chce też przeznaczyć prawie 8 mln zł na rewitalizację Muzeum Kinematografii i kupno nowego wyposażenia. Zamierza również modernizować łódzkie biblioteki. 8 mln zł ma być wydanych na zmodernizowanie i wyposażenie dwóch filii bibliotecznych na Bałutach oraz wprowadzenie jednolitej Łódzkiej Karty Bibliotecznej.

63 mln zł mają trafić na rewitalizację kwartałów w ulicach Tuwima, Kilińskiego, Narutowicza i Targowej. Miasto liczy również na dofinansowanie wartej 92 mln zł termomodernizacji 70 łódzkich przedszkoli, szkół podstawowych, liceów i szkół specjalnych.

Szacunkowa wartość zgłoszonych projektów to 260 mln zł, samo dofinansowanie to ponad 140 mln zł.

Jak informuje magistrat, w sumie miasto złożyło już 18 wniosków w "ramach szeroko pojętych działań rewitalizacyjnych", a kolejne są w przygotowaniu. Według dyrektora Biura ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi Marcina Obijalskiego, pierwsze przetargi na projekty i prace remontowe powinny zostać rozpisane w pierwszych miesiącach nowego roku, a realizacja zgłoszonych wniosków ma się odbywać etapami w ciągu najbliższych lat.