Seniorzy, osoby, które doświadczyły przemocy w rodzinie czy bezdomni mają większe niż dotąd szanse wynajmu miejskich mieszkań w Poznaniu. Władze miasta podały we wtorek, że prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 r. przyznano rekordowej liczbie 290 osób.

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że taki wynik jest efektem nowych, wprowadzonych w połowie roku zasad wynajmowania mieszkań będących w zasobach miasta. Jak wyjaśnił, zlikwidowane zostało "nierealne" kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które wykluczało z ubiegania się o prawo do najmu wiele osób w rzeczywiście trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oznaczało, że na jedną osobę przypada do 5 mkw powierzchni pokoi w gospodarstwie wieloosobowym, lub do 10 mkw w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Obecnie jedynym kryterium do udzielenia pomocy jest dochód osoby starającej się o najem lokalu.

Wprowadzony został też system kwalifikacji punktowej. Wiceprezydent Tomasz Lewandowski wyjaśnił, że w sposób szczególny premiuje on m.in. osoby po 70. roku życia, bezdomnych, wychowanków pieczy zastępczej pozbawionych możliwości powrotu do domu rodzinnego, czy osoby dotknięte przemocą w rodzinie.

"Osoby starsze były dotąd często +uwięzione+ w dużym, prywatnym lokalu z ogromnymi kosztami jego utrzymania i bez najmniejszej szansy na pomoc mieszkaniową. Dotąd miasto nie miało im nic do zaproponowania, bo według dotychczasowych zasad osoby takie miały zaspokojone potrzeby mieszkaniowe" – powiedział.

Według władz miasta, nowe rozwiązanie ma być też wsparciem dla osób bezdomnych, przebywających w schroniskach, czy ludzi mieszkających na terenie ogródków działkowych.

"Nie da się rozwiązać w ciągu roku czy dwóch problemu 5 tys. osób, które obecnie mieszkają na ogródkach działkowych, czy problemu starszych osób mieszkających w zbyt dużych mieszkaniach, ale ta sprawa jest dla mnie bardzo ważna" – zapewnił Jaśkowiak.

Po wprowadzeniu nowych zasad, od lipca do października rozpatrzonych zostało ok. 600 wniosków dotyczących udzielenia pomocy mieszkaniowej. Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 roku przyznano 290 osobom. "To rekordowa liczba osób, które mogą liczyć na lokal komunalny i socjalny w następnym roku. Tego w historii poznańskiego samorządu do tej pory nie było. Mieszkania uzyskujemy poprzez zmniejszenie liczby pustostanów i zoptymalizowanie zarządzania obecnym zasobem" – powiedział Lewandowski.

Według listy na 2015 r. prawo wynajmu przyznano 260 osobom, lista obowiązywała również w 2016 r. W ubiegłych latach prawo do lokalu przyznano kolejno: w 2014 r. – 121 osobom, w 2013 r. – 68 osobom, zaś w 2012 r. – 49 osobom.