Pierwszy projekt dotyczy nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986 ze zm.), która uchyla art. 42 ust. 2f (dotyczący obowiązkowych godzin dostępności nauczycieli dla rodziców i uczniów). To rozwiązanie zostało wprowadzone przez Przemysława Czarnka, poprzedniego ministra edukacji narodowej. Dlatego środowisko nauczycielskie określa te godziny potocznie jako tzw. czarnkowe albo karciane.
Godziny czarnkowe przestaną istnieć
– Cieszymy się, że godziny karciane zostaną zlikwidowane, bo rodzice nie byli zainteresowani przychodzeniem do nauczycieli na konsultacje, a nauczyciele nie dostawali za ten czas wynagrodzenia – mówi Krzysztof Baszczyński ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Z kolejnej zmiany nie cieszą się ani związkowcy, ani też sami zainteresowani, czyli nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach. Chodzi o rozwiązanie zaproponowane w drugim rządowym projekcie deregulacyjnym. W art. 15 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.) ma być rozszerzony zakres stosowania rozwiązania, które umożliwia zatrudnienie w publicznej placówce do wszystkich zajęć prowadzonych w przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem – np. studenta pedagogiki. Obecnie można to zrobić tylko w odniesieniu do zajęć rozwijających zainteresowania dzieci, a nie do zajęć, w trakcie których jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Deregulacja w oświacie ma też minusy dla nauczycieli
– Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, bo prowadzi tylko do obniżenia kosztów zatrudnienia w samorządowych i prywatnych przedszkolach. Takie osoby bez przygotowania pedagogicznego będą zatrudniane na podstawie kodeksu pracy. W przedszkolach występuje ok. 3 tys. wakatów, bo są to placówki nieferyjne i osoby tam uczące mają mniej wolnego niż zatrudnieni w szkołach, więc przenoszą się do szkół. Jednak do przedszkoli wchodzi niż demograficzny, więc nie ma sensu wprowadzać takich rozwiązań – mówi Sławomir Wittkowicz, członek prezydium Forum Związków Zawodowych, przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”.
Ostatnia zmiana obejmie art. 10a ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela, który nakłada obowiązek zawierania umów o pracę z nauczycielami, w przypadku gdy zajęcia z uczniami są prowadzone w wymiarze wyższym niż cztery godziny tygodniowo. ©℗