statystyki

Pomoc socjalna: W czasie oczekiwania na orzeczenie zasiłku nie będzie

autor: Michalina Topolewska17.10.2016, 10:14; Aktualizacja: 17.10.2016, 10:20
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja zakłada, że zainteresowani będą składać w ośrodku pomocy społecznej (OPS) wniosek o zasiłek wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawnościźródło: ShutterStock

Osoby, które złożą wniosek o wsparcie socjalne przed 1 stycznia 2017 r., nie będą mogły skorzystać z nowych przepisów pozwalających na uzyskanie świadczeń wstecz. Takie rozwiązanie budzi zastrzeżenia prawników z Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa i Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Przedstawione przez te instytucje uwagi dotyczą projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930). Jego celem jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 października 2016 r. (sygn. akt SK 19/14), który zakwestionował zasady przyznawania zasiłku stałego. Za sprzeczne z prawem sędziowie uznali przepisy mówiące, że prawo do świadczenia przysługuje dopiero od chwili dostarczenia wniosku wraz z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jako że w praktyce uzyskanie orzeczenia może się przedłużyć, przez ten czas osoba jest pozbawiona zasiłku. Ale od przyszłego roku ma się to zmienić.

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja zakłada, że zainteresowani będą składać w ośrodku pomocy społecznej (OPS) wniosek o zasiłek wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Postępowanie będzie następnie zawieszane do czasu otrzymania orzeczenia. A gdy zostanie ono dostarczone w ciągu 30 dni od wydania, zostanie wznowione. Zasiłek stały będzie wtedy przyznany od daty złożenia wniosku w OPS. Jednocześnie w czasie oczekiwania na wydanie orzeczenia osoba będzie mogła otrzymać zasiłek okresowy.

Taki tryb postępowania będzie dotyczył jednak tylko wniosków złożonych po 1 stycznia 2017 r. (wtedy nowe przepisy wejdą w życie). W przepisach przejściowych zapisano, że w przypadku wniosków złożonych do 31 grudnia 2016 r. stosowane będą dotychczasowe zasady przyznawania zasiłków. To właśnie ta propozycja została zakwestionowana przez legislatorów.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane