Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1478 ze zm.), nad którym pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Kiedy wycinka drzewa na prywatnej posesji jest możliwa?
Dziś zgodnie z art. 83f ust. 8 w zw. z ust. 6 ustawy o ochronie przyrody organ, do którego wniesiono zgłoszenie zamiaru wycinki drzewa (najczęściej: wójt, burmistrz, prezydent miasta):
- w terminie 21 dni zarządza oględziny, w trakcie których ocenia, czy drzewo rosnące na prywatnej posesji powinno zostać wycięte.
- od momentu ich przeprowadzenia może w ciągu 14 dni nie zgodzić się na wycinkę drzewa.
- usunięcie drzewa z prywatnej posesji może nastąpić, jeśli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Jeśli zatem oględziny nie zostały przeprowadzone w instrukcyjnym okresie 21 dni, to termin do wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. To może spowodować, że postępowania dotyczące wycinki drzewa z prywatnej działki, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, mogą się nadmiernie przedłużać. Problem ten był podnoszony przez stronę społeczną w procesie związanym z opracowaniem rozwiązań deregulacyjnych.
35 dni na decyzję o wycince drzewa z prywatnej działki
Dlatego resort proponuje wprowadzenie 35-dniowego terminu liczonego od dnia zgłoszenia na wniesienie sprzeciwu od zamiaru usunięcia drzewa z prywatnej posesji przez organ.
„Projektowany 35-dniowy termin jest sumą czasu na oględziny i sprzeciw, co zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie i zabezpieczy wnioskodawców, zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzję i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie” – uzasadnia MKiŚ.
Resort pozostawia zasadę, że usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu we wskazanym terminie (milcząca zgoda).
„Oczekiwanym efektem nowelizacji jest skrócenie czasu trwania postępowań administracyjnych” – wskazuje MKiŚ.
Przepisy o ochronie przyrody będą zmienione
Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kw. 2025 r. Resort środowiska pracuje równolegle nad innym projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Ma ona na celu wyeliminowanie problemów zidentyfikowanych w trakcie stosowania obowiązujących przepisów w czterech obszarach tematycznych:
- tworzenia form ochrony przyrody;
- funkcjonowania parków narodowych;
- monitoringu przyrodniczego;
- ochrony dzikiej flory i fauny.
Zdaniem ministerstwa obecne przepisy nie zapewniają wystarczająco skutecznych narzędzi ochrony przyrody. „Szereg regulacji obowiązuje od ponad 20 lat i nie był przedmiotem weryfikacji oraz uaktualnienia od czasu wejścia w życie ustawy. Część rozwiązań okazała się w praktyce niewystarczająca lub nie pozwala na skuteczne zarządzanie i ochronę obszarów chronionych” – twierdzi resort.
Rada Ministrów ma przyjąć projekt w IV kw. 2025 r. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekty wpisane do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów