Zgodnie z zapowiedzią DGP, resort cyfryzacji przygotował pakiet zmian, który ma usprawnić korzystanie z aplikacji (pisaliśmy o tym: „Aplikacja mObywatel do poprawki”, DGP nr 59/2025)

Zdaniem MC obywatele oczekują, że organy państwa będą dysponować narzędziami, które ułatwią cyfrowy kontakt z administracją publiczną.

„Szeroki wachlarz usług wdrożony obecnie w aplikacji mObywatel pozwala nie tylko wygodnie załatwiać sprawy urzędowe, ale także dbać o środowisko i bezpieczeństwo. Rosną potrzeby obywateli dotyczące możliwości realizacji uprawnień lub obowiązków w sposób najprostszy, bez wychodzenia z domu, mobilnie” – twierdzi resort.

I dodaje, że chcąc nadążyć za tymi oczekiwaniami, należy rozwijać nie tylko samą aplikację jako oprogramowanie, lecz także katalog dostępnych w niej usług, a to pociąga za sobą konieczność wskazania nowych rozwiązań umożliwiających użytkownikowi aplikacji mObywatel korzystanie z niej w oczekiwany sposób.

Resort zamierza dodać opcję otrzymywania komunikatów dotyczących usług świadczonych na rzecz użytkownika. Ponadto rozszerzony zostanie katalog narzędzi wykorzystywanych w ramach usługi online. Poza zastosowaniem pieczęci elektronicznej możliwe będzie opatrzenie dokumentów także podpisem zaufanym, osobistym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Ponadto będzie można przechowywać i archiwizować dane lub dokumenty elektroniczne w systemie mObywatel. Zdaniem autorów projektu wprowadzona zmiana umożliwi bezpieczne gromadzenie informacji i zapewni możliwość ich odzyskania.

Projekt przewiduje też wprowadzenie w aplikacji mObywatel wirtualnego asystenta opartego o model sztucznej inteligencji. „Przepisy gwarantują bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników aplikacji mObywatel w tym zakresie wskazując wprost, że funkcjonalność ta nie może opierać się o ich wykorzystywanie” – zastrzega MC.

Na zaproponowanych przepisach mają skorzystać m.in. nauczyciele i uczniowie. Posługiwanie się mLegitymacją ma być wygodniejsze. ©℗