Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający rodziców posiadających co najmniej troje dzieci do licznych zniżek i dodatkowych uprawnień. Jej okazanie może zmniejszyć koszty nie tylko codziennych zakupów, ale też biletów wstępu na różne wydarzenia kulturalne czy do miejsc z rozrywką dla dzieci i dorosłych.

Wielodzietne rodziny mogą wyrobić KDR niezależnie od dochodu. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla miejsca zamieszkania danej rodziny. Można to zrobić również w ośrodku pomocy społecznej, a także przez internet za pomocą portalu emp@tia.

KDR. Komu przysługuje?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Uprawnienia obejmują również rodziców zastępczych oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.

Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać również dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej – do 25. roku życia. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, nie ma ograniczeń wiekowych (ale tylko wówczas, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki).

Ustawowe zniżki na Kartę Dużej Rodziny

Wśród ustawowych zniżek, które można otrzymać na Kartę Dużej Rodziny, znajdują się między innymi:

  • 37 proc. zniżki na przejazdy kolejowe na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne dla ojca, matki, macochy i ojczyma
  • 50 proc. ulgi opłaty za paszport ojca, matki, macochy i ojczyma
  • 75 proc. ulgi opłaty za paszport dla dzieci
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych

Jak informuje gov.pl, w przypadku niepełnosprawności dziecka lub rodzica należy sprawdzić, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom lub osobom z niepełnosprawnościami. W tej sytuacji aby uzyskać bardziej obniżoną cenę, trzeba okazać legitymację osoby z niepełnosprawnością.

Zniżki na KDR. Gdzie jeszcze można z nich skorzystać?

Dokładną listę miejsc, w których rodzina otrzyma zniżki, można znaleźć TUTAJ. Do najpopularniejszych należą Lidl, Auchan, Martes Sport, McDonald's, PKP, CCC, Orlen, PKP, Luxmed.

W powyższym wykazie znajdują się m.in. sklepy z odzieżą, książkami, kosmetykami. Karta Dużej Rodziny pomaga zmniejszyć wydatki również w zakresie rachunków za telefon i internet czy cen biletów komunikacji publicznej.

Karta Dużej Rodziny też w wersji elektronicznej

Aby otrzymać KDR lub jej duplikat, trzeba złożyć wniosek, w którym należy wskazać, jakiego rodzaju karty dotyczy: tradycyjnej czy elektronicznej. Jeśli chcemy posługiwać się KDR w aplikacji mObywatel, nie musimy składać wniosku, jednak wymagane jest wcześniejsze posiadanie ważnej karty tradycyjnej lub elektronicznej. Jeśli zgubimy kartę lub stracimy ją w inny sposób, wójt wyda duplikat. Opłata w tej sytuacji to 16 zł.