statystyki

Nowelizacja k.p.a. może wymusić zmiany w SKO

07.09.2016, 09:38; Aktualizacja: 07.09.2016, 10:04
prawo

Samorządowcy zastanawiają się też nad zasadnością istnienia SKO w obecnym kształcie.źródło: ShutterStock

Mniej decyzji kasatoryjnych czy reformatoryjnych wydawanych przez samorządowe kolegia odwoławcze? A może w ogóle likwidacja tych gremiów?

Rząd, uproszczając postępowania administracyjne, chce ograniczyć przekazywanie spraw do ponownego rozpatrzenia i tym samym zmniejszyć liczbę decyzji kasatoryjnych, które się z tym wiążą. Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Jednak samorządy już ripostują: problem jest nie tyle w decyzjach kasatoryjnych, ile w reformatoryjnych, a przede wszystkim w tych, które dotyczą zadań własnych gminy. Przedstawiciele samorządów dodają, że nowelizacja k.p.a. to dobra okazja do debaty nad zmianami orzekania w drugiej instancji, w tym nad rolą SKO.

– Pozycja samorządowego kolegium odwoławczego powinna ulec zmianie – nie ma wątpliwości Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. I tłumaczy: – Obecnie kolegium zmienia decyzję wydaną przez organ administracji samorządowej w zakresie zagospodarowania przestrzennego czy podatków, a przecież nie ponosi konsekwencji tych decyzji.

Samorządowcy zastanawiają się też nad zasadnością istnienia SKO w obecnym kształcie. Powstały one, by ustrzec przed nieprawidłowymi decyzjami włodarzy, co było istotne w pierwszych latach po przeprowadzeniu reformy ustrojowej. Dlatego należałoby się zastanowić, czy w przyszłości nie zlikwidować ich w ogóle. Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, uważa, że obecnie kolegia wkraczają w obszar konstytucyjnie chroniony zasadą samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. – Nowelizacja k.p.a. jest dobrą okazją do podjęcia szerokiej dyskusji o przyszłości trybu odwoławczego, w tym również roli SKO. Z jednej strony niezbędne jest zachowanie mechanizmów weryfikacji legalności wydawanych przez organy samorządowe decyzji administracyjnych. Z drugiej strony musi się to odbywać z poszanowaniem zasady samodzielności samorządu – mówi samorządowy ekspert.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane