statystyki

Ryzykowne zamrożenie reprywatyzacji w Warszawie: Wstrzymanie zwrotów działek bezprawne?

autor: Tomasz Żółciak29.08.2016, 07:20; Aktualizacja: 29.08.2016, 08:43
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że stołeczne biuro gospodarki nieruchomościami będzie rozwiązaneźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Według konstytucjonalistów władze Warszawy, wstrzymując zwrot działek, działają bez podstaw prawnych.

Wstrzymanie zwrotów nieruchomości do czasu przyjęcia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa PO budzi wątpliwości. Problem w tym, że brakuje podstawy prawnej dla takiego działania. Nie wiadomo też, czy projekt poprze PiS. W piątek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła, co zamierza zrobić w związku z aferą reprywatyzacyjną. Trzech urzędników zostało dyscyplinarnie zwolnionych za nieuprawniony zwrot cennej działki handlarzom roszczeń. Ratusz zapowiedział, że biuro gospodarki nieruchomościami, w którym urzędnicy ci pracowali, będzie rozwiązane. Powołana zostanie też komisja, która prześwietli przekształcenia własnościowe w stolicy po 1990 r.

Tymczasem 17 września wejdzie w życie mała ustawa reprywatyzacyjna, która pozwoli ocalić przed zwrotem handlarzom roszczeń m.in. ponad sto placówek edukacyjnych. Także we wrześniu PO przygotuje projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej, która ma rozwiązać problem zwrotów w skali ogólnopolskiej. Jej najważniejsze postanowienia będą dotyczyć wysokości odszkodowań i sposobów rekompensaty strat spadkobiercom. Po pierwsze, zamiast pełnych kwot, wyliczanych na podstawie obecnej wartości nieruchomości, wypłacane ma być najwyżej 10 proc. Po drugie, miasto chce móc zaoferować nieruchomości zamienne zamiast pieniędzy.

Co na to PiS? Warszawski poseł Paweł Lisiecki zwraca uwagę, że miasto liczy na wsparcie z Funduszu Reprywatyzacji, co oznacza zaangażowanie środków z budżetu państwa. – Trzeba to policzyć. Nie jest to kwestia konsensusu politycznego, lecz tego, czy znajdą się pieniądze – zastrzega poseł w rozmowie z DGP. Już dziś jednak wskazuje, że jego ugrupowanie na pewno nie poprze pomysłu wypłacania odszkodowania w naturze, zwłaszcza gdy w grę mogą wchodzić budynki zamieszkane. – Bardziej skłaniamy się ku odszkodowaniom. Nieruchomości zamienne są możliwe już dziś. To żadna nowość. Warszawa ma duże zasoby i jest zastanawiające, czemu tak skromnie do tej pory z nich korzystano – wskazuje poseł Lisiecki.

PiS ma zresztą swoje pomysły. – Rozważana będzie opcja, czy nie wypłacać odszkodowań np. w postaci długoterminowych obligacji miejskich lub państwowych – zdradza poseł. To oznaczałoby de facto zadłużenie państwa i władz samorządowych na kwotę nawet 20 mld zł – na tyle są szacowane roszczenia w samej stolicy. Inny nasz rozmówca z PiS dodaje, że dotychczasowe działania władz Warszawy niczego nie zmieniają w kwestii ewentualnego wprowadzenia komisarza w stolicy. – Czekamy na wyniki śledztwa w prokuraturze – mówi.

Wygląda na to, że droga do uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej może być długa i wyboista. Jest to niepokojące w świetle kolejnych zapowiedzi Gronkiewicz-Waltz. – Od 17 września będziemy działać na podstawie małej ustawy i wstrzymamy wszystkie inne zwroty nieruchomości do czasu uchwalenia dużej ustawy – stwierdziła. Takie podejście budzi sprzeciw konstytucjonalistów. – Ratusz działa bez wyraźnej podstawy prawnej metodą faktów dokonanych. Ale pamiętajmy, że miasto nie uzyskało wystarczających pieniędzy z budżetu państwa na pokrycie roszczeń i nie stać go na ich zaspokojenie – komentuje prof. Marek Chmaj. Od dłuższego czasu postępowania i tak są zawieszone lub ciągną się wiele lat. – Sam prowadzę kilka spraw, które ciągną się od siedmiu, ośmiu lat – przyznaje. Co w takim razie, jeśli do miasta zgłosi się spadkobierca po wygranym procesie o zwrot działki, a miasto spróbuje odprawić go z kwitkiem? – Spadkobierca będzie mógł wyjść z powództwem cywilnym – twierdzi prof. Chmaj.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Liberal(2016-09-05 12:44) Zgłoś naruszenie 10

  Uważam, że miasto powinno oferować Dekretowcom grunty zamienne. Już teraz jest do tego podstawa prawna, co władze same przyznają w tzw. Białej księdze reprywatyzacji. Bardzo obniżyłoby to koszty reprywatyzacji i pozwoliło uniknąć konfliktów społecznych. W 1945 r. Warszawa miała 141,5 km2, a dziś 517 km2.

  Odpowiedz
 • Cyklon(2016-08-29 08:02) Zgłoś naruszenie 00

  Czy duża ustawa reprywatyzacyjna przewiduje odszkodowania dla byłych udziałowców dużych przedsiębiorstw (akcjonariuszy) i czy ewentualnie przewidziana jest wypłata przedwojennych obligacji ???

  Odpowiedz
 • ciekawy(2016-08-29 11:24) Zgłoś naruszenie 00

  Czy zgodne z prawem było powołanie Komisji Majątkowej bez prawa odwołania się od decyzji oddających nie swój majątek kościołom? Czy można było oddać kościołowi więcej niż zabrano, a co z funduszem kościelnym płatnym od 1945 do tera? Czy zgodna z prawem było oddawanie dziełek bez rozliczenia nakładów poniesionych na zbudowane działki przez lata 1945 do 1989 lub daty oddania? A co z zadłużonymi działkami lub już spłaconymi przez państwo, a jednak oddanymi? Kto opłaca Tomasza Żólciaka? Czyje interesy reprezentuje autor artykułu?

  Odpowiedz
 • A to Polska właśnie(2016-08-29 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  Do Cyklona - należy ustalić jakie akcje mają kościelni - T. Rydzyk wyłudził sporo od emerytów, a może ma jeszcze przedwojenne akcje i obligacje /wielu wiernych daje kościołowi po śmierci swe dobra - pewnie podatku od tego nie płacą? Połączyć siły z oszustami kościelnymi i będą płacić podatnicy obecni. W przyszłym roku 180 mld kraj musi pożyczyć aby starczyło na 500+ oraz pensje obecnych u koryta oraz na kościelnych. Oprócz kancelarii Nowaczyka - mamy jeszcze wielu prawników i p/osłów i senatorów, co poprą twe roszczenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane