statystyki

Trudniejsze dochodzenie praw przez prawdziwych spadkobierców

autor: Bożena Wiktorowska18.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 18.08.2016, 09:26
Warszawa kamienica

Kuratorzy to osoby, które składały w sądach dokumenty potwierdzające chęć reprezentowania właścicieli nieruchomości nieznanych z miejsca zamieszkaniaźródło: Agencja Gazeta

Wszystko wskazuje na to, że już we wrześniu zaczną obowiązywać przepisy ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, której zgodność z ustawą zasadniczą potwierdził 19 lipca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt Kp 3/15).

Akt, zwany także małą ustawą reprywatyzacyjną (dotyczy tylko gruntów warszawskich), został już podpisany przez prezydenta RP. Było to możliwe, gdyż w Monitorze Polskim z 16 sierpnia 2016 r. – poz. 794 – został opublikowany wyrok TK.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

– Dopiero wówczas będziemy mogli stosować ustawę przy wydawaniu decyzji dotyczących zwrotu nieruchomości dawnym właścicielom. Wejście w życie tej ustawy pozwoli na skuteczne ukrócenie procederu handlu roszczeniami i przejmowania nieruchomości na tzw. kuratora – tłumaczy Agnieszka Kłąb z Urzędu m.st. Warszawy.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane