statystyki

Taryfikatora ustalającego korekty finansowe nie można stosować automatycznie

autor: Sławomir Wikariak03.08.2016, 10:44; Aktualizacja: 03.08.2016, 12:02
Ile pieniędzy wykorzystaliśmy w poprzedniej i obecnej perspektywie

Ile pieniędzy wykorzystaliśmy w poprzedniej i obecnej perspektywieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najnowsze orzecznictwo wyraźnie wskazuje, że obcinając unijne dofinansowanie, trzeba zawsze badać indywidualne okoliczności. Wiele instytucji zarządzających wymierzało kary, nie stosując się do tego.

Kary w postaci odebrania części unijnego dofinansowania od lat budzą liczne kontrowersje. Powód jest oczywisty – ukarany beneficjent musi wyłożyć z własnej kieszeni to, co miał obiecane z funduszy europejskich. Często na podstawie decyzji podejmowanej w sposób automatyczny, według stawek określonych w urzędowym taryfikatorze. Tymczasem jak wskazuje orzecznictwo, kara zawsze musi być zindywidualizowana i uwzględniać charakter stwierdzonej nieprawidłowości, jej wagę oraz realne straty finansowe dla funduszy europejskich.

Tabela wyznacznikiem

Kary związane z naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych podczas wyłaniania wykonawców inwestycji, na które dostało się unijne dofinansowanie, są określane w specjalnym taryfikatorze. Wcześniej był on dołączany do każdej umowy o dofinansowanie. Od tego roku jest już powszechnie obowiązującym prawem. Został bowiem wydany w formie rozporządzenia ministra rozwoju z 29 stycznia 2016 r. w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo związanych z udzielaniem zamówień (Dz.U. z 2016 r. poz. 200).

Taryfikator ten wskazuje możliwe naruszenia ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) i przypisuje im stawki procentowe, według których powinno zostać obcięte dofinansowanie. I tak dla najpoważniejszego z naruszeń, czyli nieopublikowania ogłoszenia o zamówieniu, przewidziano obcięcie 100 proc. dofinansowania. Za bezprawne udzielenie zamówienia w trybie negocjacji z ogłoszeniem – utratę 25 proc. dofinansowania. A za brak informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty – 5 proc.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane