statystyki

Restytucja mienia w Warszawie: Trybunał może wyeliminować istniejące patologie

autor: Anna Krzyżanowska18.07.2016, 07:54; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:21
Warszawa

Zdaniem eksperta rada m.st. Warszawy mogłaby np. uchwalać mikroplany, wykorzystywane już wcześniej do utrudniania reprywatyzacji, i przeznaczać konkretne działki na cel publicznyźródło: ShutterStock

- Obecnie możliwość restytucji mienia warszawskiego wynika jedynie z błędów popełnionych przy realizacji dekretu, nie zaś z woli ustawodawcy - uzasadnia Maciej Górski,  adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości.

Mimo że już prawie 30 lat funkcjonujemy w wolnej Polsce, pokrzywdzeni dekretem Bieruta nadal nie doczekali się aktu, który rozwiązałby ich problemy.

To prawda. Do dziś nie nastąpiło rzetelne rozliczenie z byłymi właścicielami, pomimo tego, że ze skomunalizowanego niegdyś bezprawnie i bez odszkodowania mienia czerpią korzyści zarówno m.st. Warszawa, jak i Skarb Państwa. Obecnie możliwość restytucji mienia wynika jedynie z błędów popełnionych przy realizacji dekretu, nie zaś z woli ustawodawcy. Nierzadko postępowania trwają kilkadziesiąt lat, a sytuacja byłych właścicieli gruntów warszawskich jest bardzo zróżnicowana. Co do zasady, możliwość odzyskania nieruchomości mają jedynie nieliczni, którzy złożyli w drugiej połowie lat 40. wniosek dekretowy o przyznanie im na odebranym gruncie prawa wieczystej dzierżawy (własności czasowej) w nieprzekraczalnym, przepisanym przez dekret terminie sześciu miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości we władanie. Pozostali często nie mają nic. To właśnie nad ich sytuacją powinien pochylić się ustawodawca, myśląc o reprywatyzacji.

A tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, która właśnie czeka na ocenę przez Trybunału Konstytucyjnego, nie rozwiązałaby chociażby podstawowych reprywatyzacyjnych bolączek?


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane