statystyki

Restytucja mienia w Warszawie: Trybunał może wyeliminować istniejące patologie

autor: Anna Krzyżanowska18.07.2016, 07:54; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:21
Warszawa

Zdaniem eksperta rada m.st. Warszawy mogłaby np. uchwalać mikroplany, wykorzystywane już wcześniej do utrudniania reprywatyzacji, i przeznaczać konkretne działki na cel publicznyźródło: ShutterStock

- Obecnie możliwość restytucji mienia warszawskiego wynika jedynie z błędów popełnionych przy realizacji dekretu, nie zaś z woli ustawodawcy - uzasadnia Maciej Górski,  adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości.

Mimo że już prawie 30 lat funkcjonujemy w wolnej Polsce, pokrzywdzeni dekretem Bieruta nadal nie doczekali się aktu, który rozwiązałby ich problemy.

To prawda. Do dziś nie nastąpiło rzetelne rozliczenie z byłymi właścicielami, pomimo tego, że ze skomunalizowanego niegdyś bezprawnie i bez odszkodowania mienia czerpią korzyści zarówno m.st. Warszawa, jak i Skarb Państwa. Obecnie możliwość restytucji mienia wynika jedynie z błędów popełnionych przy realizacji dekretu, nie zaś z woli ustawodawcy. Nierzadko postępowania trwają kilkadziesiąt lat, a sytuacja byłych właścicieli gruntów warszawskich jest bardzo zróżnicowana. Co do zasady, możliwość odzyskania nieruchomości mają jedynie nieliczni, którzy złożyli w drugiej połowie lat 40. wniosek dekretowy o przyznanie im na odebranym gruncie prawa wieczystej dzierżawy (własności czasowej) w nieprzekraczalnym, przepisanym przez dekret terminie sześciu miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości we władanie. Pozostali często nie mają nic. To właśnie nad ich sytuacją powinien pochylić się ustawodawca, myśląc o reprywatyzacji.

A tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, która właśnie czeka na ocenę przez Trybunału Konstytucyjnego, nie rozwiązałaby chociażby podstawowych reprywatyzacyjnych bolączek?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane