Wraz z końcem maja zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami oraz opakowaniami odpadowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1852), która wprowadza w Polsce system kaucyjny. Dziś, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało uwagi, które spłynęły podczas konsultacji. Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska, przyznała, że część postulatów branży została uwzględniona.

Najważniejsza zmiana, zaprezentowaną przez resort,polega na wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych. O taką decyzję od dawna apelowały organizacje zrzeszające przedsiębiorców z branży mleczarskiej. Według nich składowanie butelek po mleku i jogurtach mogłoby rodzićpoważne zagrożenia sanitarne dla pracowników sklepów.

Poznaliśmy również termin, przed upływem którego MKiŚ planuje przyjęcie nowelizacji ustawy.

Mamy nadzieję, że uchwalenie ustawy nastąpi najpóźniej w lipcu – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Zmianie nie ulegała natomiast data wejście w życie systemu kaucyjnego. Zgodnie z początkowymi zapowiedziami oraz obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. do plastikowych butelek o pojemności do 3 l., metalowych puszek o pojemności do 1 l. oraz szklanych butelek o pojemności do 1,5 l. będzie doliczana zwrotna opłata. W przypadku dwóch pierwszych kategorii opakowań wyniesie ona 50 gr., natomiast w przypadku butelek ze szkła wielorazowego wyniesie ona 1 zł. Butelki i puszki będzie można zwrócić w dowolnym sklepie o powierzchni większej niż 200 mkw. oraz tych mniejszych placówkach handlowych, które zdecydowały się przystąpić do systemu kaucyjnego.