Dziś rozpoczęła się pilotażowa wersja programu pn. „Edukacja z wojskiem”. Jest to sześciotygodniowy program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Będzie polegał na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnych szkoleń w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Pierwsze szkolenia ruszają 6 maja i będą trwały do 20 czerwca. W tym okresie jednak rozpoczynają się matury, a w połowie maja – egzaminy ósmoklasisty. W ostatnim czasie odbyła się II tura wyborów, potem przypadają pożegnanie dotychczasowej rady gminy i zaprzysiężenie nowej. Pojawiają się więc obawy, że wielu samorządowców nie miało czasu na zgłaszanie placówek oświatowych do programu. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich mówi jednak, że każdy termin wiąże się z jakimiś przeszkodami.

Według niego najważniejsze jest, aby program pilotażowy nie odbywał się na wariackich papierach. Wojskowi zapewniają, że są gotowi do realizacji zadania.

– Zostały już wyznaczone jednostki wojskowe, które oddelegują żołnierzy do prowadzenia zajęć z uczniami – mówi płk dr Zdzisław Małkowski, szef Mazowieckiego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Jak podkreślają przedstawiciele ministerstw, zasadniczymi celami programu mają być podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania się w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem.

– Takie zajęcia powinny być przeprowadzane systemowo, a nie akcyjnie. Muszą zagościć w szkołach na stałe. Dzieci i młodzież muszą poznać zagadnienia związane z obronnością. Do realizacji tego programu nie powinno się mieszać polityki i straszyć uczniów wojną, aby nie obawiali się, że zaraz rakiety spadną na dach szkoły – uczula Marek Wójcik.

Szkolenie będzie trwało przez trzy lekcje i ma łączyć teorię z praktyką. Będzie zawierało wiadomości z obszarów wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.

– Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i chronienia się oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny – zapewniają zarówno Barbara Nowacka, minister edukacji, jak i Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. ©℗