Fundacja Panoptykon i Fundacja Internet. Czas działać! zwróciły się do ministra cyfryzacji, wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego z petycją w sprawie wykorzystywania technologii zbierających dane o internautach na stronach prowadzonych przez podmioty administracji publicznej.

Obrońcy prywatności chcą, by minister cyfryzacji zbadał wykorzystywanie przez administrację publiczną technologii śledzących i przygotował – we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędem Ochrony Danych Osobowych – wytyczne wskazujące dobre praktyki w tym zakresie.

Petycja fundacji koncentruje się na skryptach śledzących, zbierających informacje o osobach odwiedzających strony internetowe. Autorzy petycji stwierdzają, że dane użytkowników witryn należących do podmiotów publicznych trafiają nie tylko na serwery tych podmiotów, lecz także do takich firm jak Google, masowo przetwarzających dane o aktywności internautów.

Z przeprowadzonego przez obie fundacje przeglądu wynika, że niektóre strony instytucji publicznych albo w ogóle nie pozyskują zgody na śledzenie, albo przyjmują, że „zgodą” jest brak zmiany przez użytkownika ustawień przeglądarki, co – jak wskazują autorzy petycji – jest niezgodne zarówno z prawem telekomunikacyjnym, RODO, jak i z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stwierdzono też wyświetlanie bannerów z zapytaniem o zgodę, które nie odpowiadają wymaganiom prawa ani wytycznym wyrażonym w orzecznictwie.

W rezultacie korzystanie z witryn sektora publicznego w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością ujawniania danych firmom, których istota działalności polega na przetwarzaniu i wykorzystywaniu do własnych celów biznesowych różnego rodzaju informacji o aktywności ludzi w internecie, w tym informacji stanowiących dane osobowe.

Wśród przykładów wskazano Internetowe Konto Pacjenta, którego strona korzysta z narzędzia śledzącego Google Analytics i przekazuje tam dane dotyczące m.in. identyfikacji urządzenia, na którym użytkownik korzysta z serwisu Pacjent.gov.pl lub aplikacji mojeIKP. Z kolei strona Uzaleznieniabehawioralne.pl, prowadzona przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, w polityce prywatności informuje, że zbierane przez nią pliki cookie mogą zostać wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlania reklam.

„Państwo nie może kierować się tą samą logiką co właściciele prywatnych witryn internetowych zbierający dane w celu realizacji swoich celów biznesowych” – podkreślają fundacje. ©℗