statystyki

Reprywatyzacja działki w centrum Warszawy. Miasto donosi prokuraturze na MF

autor: Tomasz Żółciak12.05.2016, 07:59; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:53
Warszawa

Z dotychczasowych doniesień mediów i ustaleń aktywistów społecznych wynika, że Martin został spłacony, a Warszawa nic nie jest mu winnaźródło: ShutterStock

Wskutek zaniechań ministerstwa stolica mogła niesłusznie zwrócić właścicielom atrakcyjną działkę w ścisłym centrum. Dziś o godz. 15 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawi informację na temat procesu reprywatyzacji wartej nawet 160 mln działki położonej tuż przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenna ul. Chmielna 70).

Działka trafiła m.in. do rąk biznesmenów i adwokatów, którzy specjalizują się w skupowaniu roszczeń reprywatyzacyjnych, a więc związanych z nieruchomościami objętymi dekretem Bieruta. Dziś może tam stanąć nawet 245-metrowy wieżowiec, a osoby posiadające prawa do działki twierdzą, że już prowadzą rozmowy z inwestorami zainteresowanymi terenem. Miejscy aktywiści, głównie z ruchu Miasto Jest Nasze, określają tę sprawę jako „aferę związaną z uwłaszczaniem się wpływowych biznesmenów powiązanych z wysokimi urzędnikami ratusza”.

Z naszych ustaleń wynika, że sprawa przybrała dość niespodziewany obrót, który może spowodować, że decyzja o zwrocie działki przez miasto zostanie cofnięta. Wszystko przez nowe fakty, jakie wychodzą na jaw wokół dawnych spadkobierców, oraz opieszałość, jakiej zdaniem stołecznego ratusza mieli dopuścić się urzędnicy Ministerstwa Finansów (MF). W ratuszu słychać głosy, że to kolejny element zemsty rządu PiS na warszawskim samorządzie zdominowanym przez PO. Tak czy inaczej, sprawa robi się poważna. – Czujemy się wprowadzeni w błąd przez resort finansów. Dlatego szykujemy zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniechania wydawania decyzji przez MF – mówi nam wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • EWA(2016-05-12 10:34) Zgłoś naruszenie 30

    dekret powinien umrzec razem z Bierutem! teraz jest on stosowany na rzecz hochsztaplerow i podmieniaczy dokmentow w archwum akt dawnych! PiS ! zrobcie porzadek i z tym, chyba, ze wasi tez z tej mafii!

    Odpowiedz
  • Mafie mają się dobrze pani Ewo(2016-05-12 11:58) Zgłoś naruszenie 30

    Ich też są z tej mafii i PIS jest daleki od zrobienia porządku. Widać to choćby po zaniechaniu MF, uwidocznionym w powyższym artykule. "Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli". A władza ma ku temu duże możliwości.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane