Dom pomocy społecznej (DPS) dla osób uzależnionych od alkoholu będzie musiał stworzyć indywidualny plan wsparcia mieszkańca w ciągu jednego miesiąca od przyjęcia go. W pozostałych typach placówek na jego opracowanie będzie dalej pół roku.
Zmiany związane z przygotowaniem planu przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. poz. 964). Resort wyjaśnia, że wprowadzenie tego terminu wynika z czasowego charakteru pobytu w placówce przeznaczonej dla osób uzależnionych, który wynosi rok. Inną ważną zmianą, która dotyczy DPS o tym profilu, jest określenie katalogu dodatkowych usług (poza tymi obowiązującymi wszystkie placówki), które będzie musiał zapewniać swoim mieszkańcom. Projekt zakłada, że będą to m.in. indywidualne lub grupowe zajęcia terapeutyczne z psychologiem, edukacja w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz działania motywujące. Zapewnianie takich usług będzie się odbywało we współpracy z gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych oraz organizacjami pozarządowymi i podmiotami leczniczymi, które zajmują się uzależnieniami.
Ponadto nowelizacja przewiduje uchylenie przepisu, który wskazuje godz. 18.00 jako najwcześniejszą porę podawania ostatniego posiłku. Dzięki temu DPS będą mogły dostosowywać pory ich wydawania do potrzeb mieszkańców. Ujednolicony został też wskaźnik zatrudnienia personelu terapeutyczno-opiekuńczego w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Ma on wynosić 0,5 na jednego mieszkańca dla wszystkich typów domów, poza tym dla osób w podeszłym wieku, w którym będzie stanowił 0,4. Tak jak dotychczas we wskaźnikach będzie można też uwzględniać np. stażystów, praktykantów czy wolontariuszy, przy czym ich udział nie będzie mógł wynosić więcej niż 20 proc. ogólnej liczby osób zatrudnionych w zespole terapeutyczno-opiekuńczym. Obecnie może ich być maksymalnie 30 proc.
– Spełnienie tego wymogu nie będzie dla nas problemem, bo już teraz takie osoby stanowią mniej niż 20 proc. – mówi Henryk Smilewicz, dyrektor DPS w Choroszczy.
Kolejna proponowana w projekcie modyfikacja dotyczy dokumentów, które trzeba złożyć wraz z wnioskiem o umieszczenie do DPS. Do ich listy zostanie dodane postanowienie sądu opiekuńczego udzielającego zezwolenia na skierowanie do placówki w przypadku osób małoletnich lub całkowicie ubezwłasnowolnionych. Dodatkowo w imieniu tych ostatnich zgodę na ponoszenie opłat za pobyt w domu będzie wyrażał ich przedstawiciel ustawowy.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia