W projekcie przepisów wprowadzających standardy lokalowe dla mieszkań treningowych i wspomaganych zrezygnowano z określania minimalnej powierzchni, jaką musi mieć łazienka.

Tak wynika z nowej wersji projektu rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych. Zastąpią one mieszkania chronione, które obecnie są formą pomocy przygotowującą m.in. osoby niepełnosprawne czy opuszczające pieczę zastępczą do prowadzenia samodzielnego życia lub wspierające je w niezależnym funkcjonowaniu. W projekcie zostały zawarte wymagania, jakie muszą spełniać lokale przeznaczone na mieszkania treningowe i wspomagane, a jednym z nich było posiadanie łazienki o minimalnej powierzchni 4 mkw.

Jednak w trakcie konsultacji samorządy zgłaszały, że osiągnięcie tego standardu może być problemem, bo większość mieszkań dostępnych na rynku, w szczególności w nowym budownictwie, ma łazienki o mniejszej niż 4 mkw. wielkości. Okazuje się, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło uwzględnić uwagi zgłaszane w tej kwestii, bo w zmienionym projekcie nie ma wskazania dotyczącego minimalnej powierzchni łazienki.

Powiaty krytycznie oceniały też zaproponowane przez resort przepisy przejściowe, dające im czas na dostosowanie mieszkań do wymogów określających maksymalną liczbę osób, które mogą w nich przebywać. Co do zasady nie będzie mogło być ich więcej niż sześć, przy czym jeszcze do końca br. w jednym mieszkaniu treningowym lub wspomaganym będzie mogło mieszkać nie więcej niż 10 osób, a do 31 grudnia 2024 r. do 7 osób.

Samorządy argumentowały, że ten okres na zmniejszenie liczby mieszkańców jest zbyt krótki, i postulowały, że powinien zostać wydłużony o dodatkowe 12 miesięcy, czyli do 31 grudnia 2025 r. Jednak nowy projekt nie zawiera zmian w tym zakresie.

Zostały natomiast dodane dwa dodatkowe przepisy przejściowe. Jeden z nich jest związany z regulacją mówiącą, że w jednym pomieszczeniu mieszkalnym mogą mieszkać dwie osoby. W tym przypadku ustalono, że podmioty prowadzące mieszkania będą miały czas na dostosowanie się do 31 grudnia 2024 r. Z kolei drugi z nowych przepisów przejściowych odnosi się do aneksów kuchennych w mieszkaniu i tu również został wyznaczony taki sam termin na doprowadzenie do sytuacji, w której jeśli aneks jest częścią pomieszczenia mieszkalnego, to będzie on przeznaczony do wyłącznego użytku przez osoby, które je zajmują. ©℗