Praca z dziećmi zróżnicowanymi językowo i kulturowo oraz umiejętność efektywnej komunikacji z rodzicami to nowe elementy szkolenia, jakie muszą odbyć osoby, które chcą zajmować się maluchami w żłobkach i klubach dziecięcych.

Tak przewiduje rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 8 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu programu szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym oraz dziennego opiekuna (Dz.U. poz. 1998), które dziś wchodzi w życie. Ukończenie takiego szkolenia jest obowiązkowe dla osób, które nie mają wymaganego przepisami ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 204 ze zm.) wykształcenia, aby mogły pracować jako opiekun. W przypadku żłobków i klubów dziecięcych przepisy wymieniają dwa rodzaje szkolenia: 80-godzinne uzupełniające oraz dłuższe, trwające 280 godzin dla osób, które mają wykształcenie średnie i branżowe. Program tego drugiego kursu został teraz zmodyfikowany.

Co do zasady jest tak, że to szkolenie składa się z pięciu bloków tematycznych, a zmiany nastąpią w obrębie trzech z nich. W tym dotyczącym rozwoju dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa zostały dodane zajęcia o środowisku rodzinnym jako czynniku warunkującym rozwój małego dziecka. W części szkolenia, które obejmuje stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka, nowymi elementami są: opieka pielęgnacyjna nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz wymagającymi specjalnej opieki oraz umiejętność pracy z dziećmi zróżnicowanymi językowo i kulturowo – pochodzącymi z rodzin: należących do mniejszości, migrantów i o niskich dochodach. Z kolei tematyka bloku zajęć o kompetencjach opiekuna dziecka została rozszerzona o ochronę praw dziecka oraz umiejętność efektywnej komunikacji z rodzicami. Jednocześnie te nowe elementy szkolenia nie będą oznaczać zwiększenia liczby jego godzin, bo ta pozostanie bez zmian.

Tematyka bloku zajęć o kompetencjach opiekuna dziecka została rozszerzona o ochronę praw dziecka oraz umiejętność efektywnej komunikacji z rodzicami

Następna modyfikacja, która znalazła się w rozporządzeniu, dotyczy szkolenia dla dziennego opiekuna, czyli osoby, która zajmuje się dziećmi w swoim mieszkaniu lub lokalu jej pracodawcy. Ustawa żłobkowa obliguje go do odbycia kursu trwającego 40 godzin, gdy ma kwalifikacje, które uprawniają do zatrudnienia jako opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, a jeśli ich nie ma, to przed podjęciem opieki musi skończyć 160-godzinny kurs. Jego zakres został rozszerzony o takie same zajęcia, które zostały dodane do 280-godzinnego szkolenia dla osoby, która chce być opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym.

Co istotne w porównaniu do projektu rozporządzenia, który trafił do konsultacji, w jego ostatecznej wersji pojawiły się regulacje, których wcześniej nie było. Wskazują one, które zajęcia w ramach szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym oraz dla dziennego opiekuna nie mogą się odbywać za pomocą środków porozumiewania się na odległość, a więc w formie online. Chodzi tutaj o zajęcia z podstaw medycyny ratunkowej i udzielania pierwszej pomocy dziecku oraz o praktyki zawodowe.

Ponadto po konsultacjach w rozporządzeniu zostały uwzględnione dodatkowe przepisy przejściowe poza tymi, które zakładają, że programy szkoleń zatwierdzone przez ministra rodziny i polityki społecznej przed wejściem w życie tego rozporządzenia zachowają ważność przez 12 miesięcy (choć nie może to być dłużej niż pięć lat od ich zatwierdzenia). Zgodnie z nimi w sprawach o zaakceptowanie programu szkolenia, które zostały wszczęte i niezakończone przed 10 października br., będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy, ale z zastrzeżeniem, że taki program zatwierdza się tylko na okres 12 miesięcy liczonych od tej daty, a nie na pięć lat. ©℗