Grupa diagnostyczno-pomocowa będzie musiała nie później niż w ciągu pięciu dni od otrzymania formularza Niebieska karta odbyć pierwsze posiedzenie. Będzie też zobligowana do zawiadomienia sprawcy przemocy o wszczęciu procedury Niebieskiej karty.

Tak przewiduje wchodzące dziś w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 6 września 2023 r. w sprawie procedury Niebieskiej karty oraz wzorów formularzy Niebieska karta (Dz.U. poz. 1870). Jego wydanie jest związane ze zmianami, jakie od 22 czerwca br. zostały wprowadzone do ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1249 ze zm.) i które wymagały dostosowania do nich przepisów regulujących przebieg procedury.

Zgodnie z rozporządzeniem do jej rozpoczęcia dochodzi w momencie wypełnienia formularza Niebieska karta – A przez uprawnioną do tego osobę, m.in. pracownika socjalnego, asystenta rodziny, policjanta czy nauczyciela, w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej. Następnie taka osoba ma pięć dni roboczych na przekazanie tego druku do gminnego zespołu ds. przeciwdziałania przemocy domowej (wcześniej była mowa o siedmiu dniach), a ten ma trzy dni robocze na przekazanie go grupie diagnostyczno-pomocowej. Kolejnym krokiem jest odbycie przez grupę pierwszego posiedzenia i o ile do tej pory przepisy nie określały terminu, w którym powinno do tego dojść, o tyle teraz wskazują, że ma to być niezwłocznie, nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od otrzymania formularza. Dodatkowo, jeśli do wszczęcia procedury dojdzie pod nieobecność sprawcy przemocy, grupa będzie musiała go o tym powiadomić w ciągu trzech dni roboczych (wcześniejsze przepisy też nie określały, w jakim czasie ma to zrobić).

– Te nowe przepisy wprowadzające dla grup diagnostyczno-pomocowych sztywne terminy mają doprowadzić do tego, aby na tym pierwszym etapie procedura Niebieskiej karty przebiegała szybko i sprawnie – mówi dr Piotr Piskozub, radca prawny prowadzący własną kancelarię.

W rozporządzeniu uregulowano też sposób, w jaki będzie się odbywać poszerzanie podstawowego składu grupy diagnostyczno-pomocowej, którą tworzą pracownik socjalny i policjant, o dodatkowe osoby. Jego przepisy zakładają, że grupa będzie wnioskować o to do zespołu interdyscyplinarnego, który będzie miał trzy dni robocze na wystąpienie do podmiotów, które są wymienione w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy o to, aby wytypowały swojego przedstawiciela. Co ważne, te osoby nie będą mogły odmówić udziału w pracach grupy, a wniosek o poszerzenie jej składu będzie mógł być złożony na każdym etapie jej prac.

– Nowe rozporządzenie daje grupie diagnostyczno-pomocowej więcej samodzielnych uprawnień, niż miała ona na mocy dotychczasowych przepisów. Dotyczy to m.in. podejmowania decyzji o odstąpieniu od działań, gdy informacje o przemocy nie potwierdzą się, oraz o zamknięciu procedury – podkreśla Kazimiera Podgórska, przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w Toruniu.

Ponadto rozporządzenie wprowadza nowe wzory formularzy, które są wypełniane w ramach procedury. Zostały one zmodyfikowane zarówno pod względem szaty graficznej, jak i ich merytorycznej zawartości.

– Formularz Niebieska karta – A jest teraz bardziej czytelny i bardziej szczegółowy, dzięki czemu zespół, a potem grupa diagnostyczno-pomocowa, rozpoczynając swoje działania, będzie dysponować większym zasobem informacji na temat osób doznających przemocy – uważa Kazimiera Podgórska.

Dodaje, że w drukach pojawiły się rubryki na podanie numeru PESEL, co ułatwi identyfikację sprawcy przez policję oraz sprawdzenie, czy rodzina np. korzystała ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej.©℗