statystyki

Plan urządzenia lasu bez skargi do sądu

autor: Bolesław Matuszewski30.03.2016, 16:00
las, drzewa, natura

Biorąc pod uwagę szczególne znaczenie lasów, jak ten położony na obszarze Puszczy Białowieskiej, ustawodawca powinien rozważyć dokonanie zmian legislacyjnych pozwalających na wszczęcie sądowej – tj. bezstronnej i obiektywnej – kontroli czynności zatwierdzenia planu urządzenia lasuźródło: ShutterStock

Biorąc pod uwagę szczególne znaczenie dla społeczeństwa chronionych obszarów leśnych, ustawodawca powinien rozważyć zmiany legislacyjne, które pozwoliłyby kontrolować działania państwa.

Planowana wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej wywołuje kontrowersje. Ma ona być przeprowadzona na podstawie aneksowanego planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012–2021 zatwierdzonego przez ministra środowiska. Dla wielu zainteresowanych osób zaskakujące może być to, że nie mogą one brać udziału w procedurze zatwierdzenia tego dokumentu. Co więcej, rozstrzygnięcie ministra w zakresie zgody na wyrąb nie podlega zaskarżeniu.

Liczy się właściciel

Ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2100) przewiduje dwa zasadnicze rodzaje planów urządzenia lasu:

● w przypadku lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa – plan urządzenia lasu podlegający zatwierdzeniu przez ministra środowiska, oraz

● w przypadku lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa – uproszczony plan urządzenia lasu podlegający co do zasady zatwierdzeniu przez właściwego starostę po uzyskaniu opinii właściwego terytorialnie nadleśniczego.

Rozróżnienie dokonane według kryterium prawa własności przesądza o charakterze prawnym procedury, w ramach której zatwierdzeniu podlegają plan urządzenia lasu lub aneks do niego oraz sama czynność zatwierdzenia tych dokumentów.

Zatwierdzenie uproszczonego planu urządzenia lasu lub aneksu do niego dokonane przez starostę uznawane jest za czynność z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, podlegającą zaskarżeniu na drodze sądowej (art. 3 par. 2 pkt 4 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.). Powód? Czynność ta podobnie jak decyzja administracyjna jest skierowana do oznaczonych osób trzecich (w tym przypadku do osób fizycznych i prawnych będących właścicielami lasu).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane