Od dziś samorządy mogą się ubiegać o dofinansowanie na wymianę oświetlenia dróg na energooszczędne z programu „Rozświetlamy Polskę” w ramach 9. edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Do rozdysponowania jest ok. 1 mld zł, a nabór potrwa do 18 września br.

Program został skierowany do gmin: miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich oraz związków międzygminnych. Poziom dofinansowania dla samorządu wyniesie 80 proc. wartości inwestycji, gmina będzie musiała zapewnić 20 proc. wkładu własnego. Maksymalne wsparcie dla jednej gminy będzie mogło sięgnąć 4 mln zł.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia, że w Polsce jest ok. 3,4 mln opraw oświetlenia drogowego, z czego większość to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy 50–400 W, które zużywają ok. 3 TWh energii elektrycznej rocznie. – Szacuje się, że dzięki programowi gminy zaoszczędzą ponad 1 mld zł w ciągu roku, nastąpi również redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln t i zużycia energii o 1,58 TWh – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej program wiceszef resortu Grzegorz Piechowiak.

Wśród zalet oświetlenia LED, na którego montaż gmina będzie mogła otrzymać dofinansowanie, ministerstwo wskazuje – oprócz niskiego zużycia energii – również długą żywotność, możliwość zsynchronizowania z nowoczesnymi systemami zarządzania czy możliwość dostosowania natężenia oświetlenia do zapotrzebowania w danym miejscu. Ponadto nowa sieć może być wykorzystana również do przesyłu danych, internetu rzeczy czy monitoringu zanieczyszczenia powietrza.

W wielu gminach już zainwestowano w oświetlenie LED po tym, jak w zeszłym roku ceny prądu zwiększyły się nawet o kilkaset procent, a urzędy zostały ustawowo zobligowane do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. Nie wszędzie jest to jednak łatwe, bo samorządy często nie są właścicielami gminnego oświetlenia i za dostęp do lamp muszą płacić przedsiębiorstwom energetycznym. O zwrot punktów świetlnych gminom apelował w tym roku do rządu Związek Miast Polskich (mówił o tym Marek Wójcik z ZMP w wywiadzie „Gminy nie chcą płacić za dostęp do «swoich» latarni”, DGP nr 81/2023). ©℗