statystyki

Bitwa samorządowców o pozostanie Warszawy w województwie mazowieckim trwa. Naukowcy ich wspierają

autor: Jakub Styczyński17.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:42
Warszawa

Mazowsze pozbawione Warszawy będzie miało znacznie niższe dochody, przy czym nie ubędzie mu zadań chociażby związanych z utrzymaniem drógźródło: ShutterStock

To już przesądzone. W parlamencie powstanie specjalny zespół do wyłączenia stolicy z województwa mazowieckiego. Za inicjatywą stoi poseł PiS Marek Suski.

Zespół będzie miał za zadanie zbadanie skutków ewentualnego wyłączenia Warszawy z Mazowsza. Tym samym powstałoby specjalne województwo stołeczne z Warszawą i powiatami ościennymi. Skąd taki pomysł? Otóż jak twierdzi PiS stolica zaburza obraz całego województwa, przez co tracą biedniejsze miasta regionu. Tym samym trudniej uzyskać im środki unijne. Przykładowo region wraz z Warszawą ma 725 tysięcy podmiotów gospodarczych, a bez niej zaledwie 204 tysiące.

Stolicą drugiego regionu miałby zostać Płock, lecz tamtejsza rada miejska stanowczo sprzeciwiła się pomysłowi i domaga się zaprzestania prac nad podziałem. Popierają ich inni samorządowcy, a także część naukowców, którzy wczoraj wzięli udział w debacie zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

– Nie ma żadnych podstaw ekonomicznych i społecznych dla takiego podziału – stwierdził prof. Krzysztof Opolski z Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Dodał, że podział doprowadziłby do zaniku więzi administracyjnych i zubożenia obu regionów.

Podobnie uważa prof. Paweł Swianiewicz z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UW.

– Podział utrudniłby prowadzenie wspólnej polityki rozwojowej – przekonywał prof. Swianiewicz.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane