Wrocław, Gdańsk i Poznań, tuż za nimi Kraków i Warszawa – to czołowa piątka miast wojewódzkich cieszących się najlepszą reputacją wśród Polaków.
Ranking generalny / Dziennik Gazeta Prawna
Ranking miast o najwyższej reputacji powstał na podstawie wyników badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji na rzecz Reputacji Marki „Premium Brand”. Przeprowadzono je z zastosowaniem narzędzia opracowanego przez prof. UW Dominikę Maison z agencji badawczej Maison&Partners wśród osób znających dane miasto. Respondenci oceniali poziom zaufania do danego miasta, możliwość polecenia go znajomym, towarzyszącą mu atmosferę medialną, zaangażowanie społeczne oraz warunki pracy w danym mieście.
Z najwyższą reputacją
Na podstawie uzyskanych wyników dla każdego miasta obliczono wskaźnik reputacji (1–100 pkt). W zestawieniu rankingu marek miast wysokiej reputacji Premium Brand uwzględniono tylko te, dla których wartość wskaźnika reputacji wyniosła min. 60 pkt.
Najwyższą punktację w rankingu generalnym uzyskały: Wrocław (75 pkt), Gdańsk (73 pkt) i Poznań (72 pkt). Tuż za nimi uplasowały się Kraków i Warszawa.
Najchętniej odwiedzane i polecane
Pierwsze w Polsce badanie reputacji miast odpowiada także na pytanie, które miasta najchętniej odwiedzaliśmy i rekomendowaliśmy znajomym w ostatnim roku. W odniesieniu do każdego miasta biorącego udział w badaniu zmierzono poziom znajomości wspomaganej oraz odwiedziny i udzielone rekomendacje w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wyniki pokazują, że najczęściej odwiedzanym miastem w ostatnim roku były Warszawa (29 proc.), Kraków (27 proc.) oraz Wrocław (24 proc.). Najmniejsza grupa respondentów zadeklarowała wizytę w Białymstoku (4 proc.) i Zielonej Górze (6 proc.). W pierwszej trójce miast, których odwiedzenie respondenci rekomendowali swoim znajomym najczęściej, znalazły się Kraków, Wrocław i Gdańsk. Tuż za nimi uplasowała się Warszawa. Stawkę zamykają Białystok i Kielce.