Posłowie zmienili zdanie co do miejsc parkingowych oraz udziału powierzchni handlowej i usługowej w inwestycjach mieszkaniowych. W przyjętej 18 sierpnia ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przy okazji znowelizowano kilkanaście innych ustaw, niemających nic wspólnego z NABE.

Wśród nich zmieniono ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1538), czyli lex deweloper. Tym samym posłowie wycofali się ze zmian dotyczących liczby miejsc postojowych oraz minimalnej powierzchni, która w inwestycji mieszkaniowej musi być przeznaczona na działalność usługową i handlową, które wprowadzili ustawą o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 803). Zgodnie z obowiązującymi przepisami na jedno mieszkanie w strefie śródmiejskiej musi przypadać jedno miejsce postojowe. Natomiast poza tą strefą jedno mieszkanie musi mieć zagwarantowane 1,5 miejsca postojowego.

Przeciwko tej regulacji protestowali architekci, samorządowcy i deweloperzy. Dla tych ostatnich nowa norma oznaczała wyrzucenie do kosza projektów, w przypadku których nie wystąpili jeszcze o pozwolenie na budowę. Dołożenie dodatkowych miejsc, przy czym nie na każdej nieruchomości gruntowej taka możliwość jest, podniosło też koszt budowy. Zbudowanie jednego podziemnego miejsca parkingowego to według wyliczeń Polskiego Związku Firm Deweloperskich koszt rzędu 70–100 tys. zł.

Wcześniej o liczbie miejsc parkingowych przy inwestycji decydowały gminy. Posłowie z przyjętego przez siebie centralnego wskaźnika chcieli się wycofać zaraz po jego przyjęciu. Liczyli, że skoryguje je Senat, ale ten postanowił nie wprowadzać poprawek, lecz odrzucić cały projekt ustawy deregulacyjnej. Ostatecznie posłowie, odrzucając senackie weto, zdecydowali o przyjęciu ustawy.

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji zaproponowała korektę tych przepisów w najnowszym, lipcowym projekcie ustawy deregulacyjnej, ale utknął on na etapie konsultacji. Nieoczekiwanie nowelizacja przepisów pojawiła się na nocnym posiedzeniu komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych podczas prac nad poprawkami zgłoszonymi w II czytaniu. Mimo protestów sejmowych legislatorów, którzy nie mieli czasu na analizę poprawek.

Ostatecznie przyjęta przez Sejm ustawa znosi wskaźniki miejsc postojowych, pozostawiając prawo do ich ustalania gminom. Posłowie wykreślili też wymóg przeznaczenia minimum 5 proc. powierzchni mieszkalnej inwestycji na usługi i handel. Nowy przepis działalność handlową i usługową pozwala realizować w wyodrębnionej części inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej, pod warunkiem że powierzchnia użytkowa przeznaczona na taką działalność nie przekroczy 20 proc. powierzchni użytkowej mieszkań.

To jeszcze nie wszystkie zmiany związane z realizacją inwestycji mieszkaniowych. Posłowie dołożyli do nowelizacji z 7 lipca 2023 r. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (nieopublikowana) ust. 2 w art. 63, który doprecyzowuje, co jest zabudową śródmiejską. ©℗