Grupa diagnostyczno-pomocowa będzie miała pięć dni roboczych na odbycie pierwszego posiedzenia od dnia przekazania jej formularza Niebieska Karta – A. Początkowo miały to być trzy dni.

Taka zmiana znalazła się w nowej wersji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury Niebieskie Karty oraz formularzy Niebieska Karta, które ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy w tym zakresie z 13 września 2011 r. (Dz.U. poz. 1245). W porównaniu do regulacji, które do konsultacji zostały przekazane pod koniec maja, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło zmodyfikować też inne przepisy określające, ile czasu ma zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej i powoływana przez niego grupa diagnostyczno-pomocowa na wykonywanie poszczególnych czynności, w taki sposób, że wszędzie tam, gdzie jest podana liczba dni, zostało dodane, że są to dni robocze. I tak przykładowo osoba, która wypełni formularz Niebieska Karta – A, wszczynający procedurę w przypadku wystąpienia przemocy domowej, będzie miała pięć dni roboczych na przekazanie go do zespołu interdyscyplinarnego. Ten będzie miał trzy dni robocze od dnia otrzymania na przekazanie go grupie diagnostyczno-pomocowej, a ta powinna w ciągu pięciu dni roboczych spotkać się po raz pierwszy, aby zająć się konkretnym przypadkiem przemocy.

Resort rodziny zdecydował się też doprecyzować przepisy dotyczące prowadzenia działań z udziałem osób doznających przemocy domowej, które są małoletnie albo nieporadne ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny. W miarę możliwości ma w nich uczestniczyć psycholog, a gdy w ocenie przedstawiciela podmiotu realizującego procedurę Niebieskie Karty jego obecność jest niezbędna, ma być on zapewniony przez jednostkę organizacyjną pomocy społecznej albo centrum usług społecznych. Z kolei gdy osoba objęta procedurą nie zna języka polskiego, jest osobą niemą lub głuchą, to grupa diagnostyczno-pomocowa będzie występować z wnioskiem do zespołu interdyscyplinarnego o zapewnienie tłumacza na spotkaniach z jej udziałem.

W nowej wersji projektu zostało również wskazane to, jak grupa diagnostyczno-pomocowa ma wnioskować do zespołu interdyscyplinarnego o skierowanie osoby stosującej przemoc do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym lub psychologiczno-terapeutycznym. Decyzja w tej sprawie ma być podejmowana jednomyślnie, a jeśli wśród członków grupy nie będzie zgodności w tej sprawie, to nad złożonym przez osobę wchodzącą w jej skład wnioskiem zespół interdyscyplinarny będzie podejmował decyzję większością głosów.

Ponadto w porównaniu z początkowo przedstawionymi wzorami formularzy, które są wykorzystywane w procedurze Niebieskiej Karty, zmodyfikowana została ich szata graficzna oraz zawartość. Na przykład wszczynający ją druk A zamiast dziewięciu ma liczyć pięć stron, co oznacza, że zakres zbieranych w niej informacji o osobach doznających przemocy, rodzaju doświadczonej przez nie przemocy oraz okoliczności, w jakich doszło do skrzywdzenia, będzie mniej szczegółowy. Dodano przy tym rubrykę, w której osoba inicjująca procedurę będzie musiała zaznaczyć, jakiej instytucji lub służby społecznej jest przedstawicielem.©℗